Żywiecki Stół Operacyjny to numer 1 na świecie

Żywiecki Stół Operacyjny to numer 1 na świecie

DZIENNIK ZACHODNI 

Najlepszy na świecie parametr przepuszczalności promieniowania RTG charakteryzuje blat stołu operacyjnego Famed FLARE. Najnowszy wyrób Famedu Żywiec jest przeznaczony do obrazowania medycznego i chirurgii małoinwazyjnej. Dzięki zmniejszonej dawce promieniowania potrzebnego do uzyskania zdjęć rentgenowskich, zwiększono bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Zachowanie optymalnej jakości obrazów ułatwi ich interpretację, np. w trakcie operacji sercowo-naczyniowych. Roczna sprzedaż stołów operacyjnych generuje średnio ok. 40 proc. przychodów jednego z najbardziej doświadczonych producentów sprzętu medycznego w Europie.

– Jestem przekonany, że nasz nowy stół przyczyni się m.in. do polepszenia warunków pracy chirurgów i radiologów, którzy mimo ograniczonej dawki promieniowania, wciąż będą korzystać z wyraźnych i pozbawionych zakłóceń zdjęć. Ma to kluczowe znaczenie, bowiem dobra jakość rentgenogramów zwiększa szansę postawienia trafnej diagnozy. Równie istotne jest zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i personelu, osiągnięte właśnie dzięki znaczącemu zmniejszeniu promieniowania – mówi Michał Grossy, product manager Famedu Żywiec.

Ograniczenie dawki promieniowania ma szczególne znaczenie wobec podwyższonego ryzyka wystąpienia u lekarzy i pielęgniarek zmian chorobowych związanych z napromieniowaniem, do czego przyczynia się częsta ekspozycja na radiację.

Nowy stół Famedu Żywiec przetestowano w Szpitalu Grochowskim w Warszawie. W trakcie testów zespół pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Piotra Kułakowskiego przeprowadził na nim szereg operacji i zabiegów kardiologicznych, między innymi wszczepień stymulatorów i kardiowerterów-defibrylatorów.

– Wykonany przez nas eksperyment porównawczy potwierdził, że obrazowanie na stole Famed FLARE wymagało niższej dawki promieniowania niż w przypadku innego modelu stołu operacyjnego, który był obiektem porównania. Zmniejszenie dawki ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa pacjenta i personelu w trakcie wykonywania zabiegów, gdyż zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian chorobowych związanych z napromieniowaniem. Co istotne, mamy wrażenie, że obniżony parametr przezierności stołu i zmniejszona dawka promieniowania nie zakłóciły jakości obrazów rentgenowskich – komentuje prof. dr hab. n. med. Piotr Kułakowski z Kliniki Kardiologii CMPK Szpitala Grochowskiego w Warszawie.

Podczas testu urządzenie wykorzystane do pomiaru, Ramię C GE Elite, wskazało dla Famed FLARE dawkę 0,0077 Gycm2, a wielkość dozy promieniowania dla będącego obiektem porównania stołu do obrazowania innego wiodącego producenta wyniosła 0,0085 Gycm2.

– Ten wynik oznacza kolejne 10 procent mniej promieniowania dla pacjenta i personelu, co przy kilkunastu czy kilkudziesięciu zdjęciach wykonywanych w trakcie jednego tylko zabiegu nabiera realnego znaczenia – komentuje Michał Grossy, product manager Famedu Żywiec.

Najnowszy stół z Żywca zaprojektowano z myślą o ułatwianiu pracy podczas obrazowania śródoperacyjnego i zabiegów chirurgii małoinwazyjnej. Parametry zakresu regulacji przesuwu, przechyłów i wysokości blatu oraz jego maksymalnego obciążenia, zapewniają przydatność podczas operacji sercowo-naczyniowych, urologicznych, ortopedycznych, neurochirurgicznych czy terapii zwalczania bólu kręgosłupa. Stół jest całkowicie kompatybilny z ramieniem C.

Famed Żywiec jest głównym partnerem GE Healthcare w zakresie dystrybucji mobilnych urządzeń RTG (ramion C), będąc oficjalnym przedstawicielem amerykańskiego koncernu na polskim rynku. Współpraca w krótkim czasie zaowocowała ok. 10-proc. udziałem w krajowym rynku ramion C.

W minionych pięciu latach sprzedaż stołów operacyjnych generowała średnio ok. 40 proc. przychodów Famedu. Sprzęt medyczny spółki dystrybuowany jest w 90 krajach, w tym w Chinach.

– Jesteśmy przekonani, że nowa technologia, dzięki której nie tylko Famed FLARE, ale wszystkie nasze stoły operacyjne będą miały optymalne parametry obrazowania medycznego, przełoży się na wzrost sprzedaży w tym segmencie produktowym – podsumowuje Marek Suczyk, wiceprezes Famedu Żywiec.

Źródło: https://dziennikzachodni.pl/zywiecki-stol-operacyjny-to-numer-1-na-swiecie/ar/c3-13676956

Skontaktuj się z nami