Stół operacyjny od Famed Żywiec służy już lekarzom Szpitala Parkitka w Częstochowie

Stół operacyjny od Famed Żywiec służy już lekarzom Szpitala Parkitka w Częstochowie

INFORMACJA PRASOWA

Złamanie kości piszczelowej z wtórnym przemieszczeniem to jeden z pierwszych ostrych przypadków zoperowanych przez lekarzy z Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej na nowym stole operacyjnym. W ciągu roku chirurdzy dziecięcy ze Szpitala Parkitka w Częstochowie wykonują ponad tysiąc sto operacji, z tego 400 zespoleń wymagających niejednokrotnie milimetrowej precyzji. Teraz ich pracę wspiera Famed Optima, pierwszy na świecie stół operacyjny pokryty włóknem węglowym, który ułatwia obrazowanie medyczne. Trafił do częstochowskiej placówki za sprawą Famedu Żywiec i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Żywiecki wytwórca sprzętu medycznego jest pionierem wykorzystania karbonu w produkcji stołów operacyjnych, technologii podnoszącej bezpieczeństwo kadry medycznej i pacjentów.

Lekarze ze Szpitala Parkitka udzielają fachowej pomocy nawet dwóm tysiącom młodych pacjentów rocznie. Specjalizują się m.in. w leczeniu skomplikowanych złamań. Z tego względu przekazany stół wyposażono w specjalny blat do operacji ręki, a także karbonowy – przezierny wyciąg ortopedyczny, z akcesoriami dedykowanymi zabiegom tego typu.

– Z przypadków urazowych operowaliśmy już m.in. złamaną kość piszczelową z wtórnym przemieszczeniem, początkowo leczoną zachowawczo w unieruchomieniu gipsowym. Dzięki przezierności dystalnej części stołu Famed Optima i jego podnóżków, możliwe było szybie i bezproblemowe założenie śródszpikowego zespolenia ESIN drutami TENsystem, bez konieczności następowego unieruchomienia gipsowego. Te fachowe sformułowania dla pacjenta oznaczają prawie natychmiastową możliwość rehabilitacji oraz perspektywę szybszego powrotu do zdrowia – mówi dr Andrzej Krempaszanka, kierownik Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

– Jesteśmy wdzięczni, że Finał to nie tylko fantastyczna zbiórka pieniędzy, ogromna solidarność Polaków, ale też konkretne dary rzeczowe od firm takich jak Famed Żywiec. Dzięki temu pierwsze efekty naszego finałowego grania są praktycznie natychmiastowe – mówi Anna Orzech, rzeczniczka prasowa Fundacji WOŚP.

Nieoceniona pomoc podczas operacji

Częstochowscy lekarze mogą pochwalić się dwudziestoletnim doświadczeniem w swojej specjalizacji. W tym okresie znacząco zmieniły się technologie, które wykorzystują. Przed 20 laty powszechne było zakładanie pośrednich lub bezpośrednich wyciągów kończynowych na okres 2-4 tygodni i unieruchomienia gipsowe, w wyniku których pacjent był niemalże „przykuty do łóżka”.

– Obecnie nie korzystamy już z takich rozwiązań, a naszą pracę znacząco ułatwiają specjalistyczne stoły wyciągowe. Dzięki WOŚP oraz Famedowi Żywiec możemy wykonywać zabiegi korzystając ze stołu operacyjnego dopasowanego funkcjonalnie do naszych potrzeb i wyposażonego w dedykowane akcesoria – dodaje dr Krempaszanka

O ile w przypadku młodszych pacjentów funkcje wyciągowe stołu są mniej istotne, to inaczej sprawa ma się w przypadku nastolatków.

– Naszymi pacjentami są dzieci i młodzież, od niemowlaków do wchodzących w dorosłość 18-latków. Starsi pacjenci ważą już na tyle dużo, że prawidłowe – wymagające milimetrowej precyzji – nastawienie złamanych kości, dzięki funkcjonalności stołu operacyjnego i jego wyciągowym akcesoriom, staje się łatwiejsze. Znacząco ułatwia to właśnie przezierny wyciąg z włókien węglowych. Szczególnego znaczenia taka funkcjonalność nabiera w przypadkach złamań kości udowej i piszczelowej – wyjaśnia dr Krempaszanka.

Podczas realizowanych w oddziale operacji bardzo ważna jest dobra przezierność sprzętu i kompatybilność z ramieniem C (mobilny aparat RTG). Nowy stół oferuje przezierny dla promieni RTG blat, a długie „okno” (1340 mm) i obrazowanie w zakresie 360° dają duże możliwości użycia rentgena.

– Sprzęt ułatwia pracę zespołowi lekarsko-pielęgniarskiemu. Chodzi nie tylko o aspekt związany z wykorzystaniem rentgenogramów, ale również kwestie takie jak np. brak konieczności obecności technika radiologicznego czy możliwość użycia tylko jednego mobilnego aparatu RTG, zamiast dwóch. Miłym zaskoczeniem dla anestezjologów dziecięcych była przezierność stołu dla promieniowania RTG. Po założeniu przez nich wkłucia centralnego do żyły podobojczykowej, w warunkach sali operacyjnej, mogli natychmiast skontrolować położenie cewnika w prawym przedsionku serca. Bez konieczności transportowania dziecka do Pracowni Obrazowej – komentuje dr Krempaszanka.

Pierwszy taki stół operacyjny na świecie

Famed Optima to pierwszy na świecie stół operacyjny w pełni pokryty włóknem węglowym, materiałem o dobrych właściwościach przezierności promieni rentgenowskich i mniej podatnym na uszkodzenia. Zastosowanie go zmniejsza ryzyko uszkodzenia podzespołów mobilnego aparatu RTG w trakcie operacji, kiedy łatwo może dojść do niezamierzonego uszkodzenia cennego sprzętu. Stół można stosować np. w neurochirurgii, ortopedii, kardiologii, bariatrii, ginekologii czy chirurgii ogólnej. Dobre parametry przezierności pozwalają na ograniczenie dawki promieniowania przekazywanej pacjentowi i personelowi. Ma to znaczenie wobec ryzyka wystąpienia u lekarzy i pielęgniarek zmian chorobowych związanych z napromieniowaniem wynikającym z częstej ekspozycji na radiację. Podczas jednej operacji wykonanych może być nawet kilkadziesiąt zdjęć rentgenowskich.

– Karbon to w sprzęcie medycznym „technologia jutra”, którą Famed wdraża już dzisiaj. Odpowiada na potrzeby środowiska lekarskiego nie tylko ułatwiając obrazowanie medyczne, ale, co równie istotne, podnosząc bezpieczeństwo tej procedury. Taki jest właśnie stół przekazany Fundacji WOŚP i Szpitalowi Parkitka w Częstochowie. Wiemy, że trafił w naprawdę dobre ręce – komentuje Marek Suczyk, wiceprezes Famedu Żywiec.

– Z perspektywy lekarza fakt, że są osoby, firmy czy organizacje, które chcą służbie zdrowia pomagać i pomagają, sprawia że „wciąż nam się chce”. To dobrowolne zaangażowanie, którego jesteśmy beneficjentami, jest remedium na wypalenie zawodowe. Naprawdę bardzo to doceniamy – podsumowuje dr Krempaszanka.

Częstochowski szpital pozyskał ok. 50 mln złotych na nowy sprzęt

– Działamy, by nasz szpital był jednym z najlepszych w województwie śląskim i mógł przez kolejne kilkadziesiąt lat służyć społeczności północnej części regionu. W ostatnich dwóch latach pozyskaliśmy 110 mln złotych na inwestycje w szpitalu, około 50 mln z tej kwoty przeznaczając na zakup sprzętu. Planujemy, że do końca 2024 roku wartość nakładów na modernizację placówki obejmie dalsze 200 mln – mówi Zbigniew Bajkowski, dyrektor naczelny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny. – Chcę serdecznie podziękować za przekazanie naszemu szpitalowi nowoczesnego sprzętu. Jesteśmy na etapie całkowitego odnawiania tego, czym operujemy, na czym operujemy i gdzie operujemy. Jednym z wyzwań, przed którymi stajemy, jest remont starego oraz stworzenie nowego bloku operacyjnego. Obecnie praktycznie wszystkie dostępne sale operacyjne wykorzystujemy w pełnym obłożeniu – dodaje.

Skontaktuj się z nami