Stół operacyjny od Famed Żywiec podarowany WOŚP służy już lekarzom

Stół operacyjny od Famed Żywiec podarowany WOŚP służy już lekarzom

Niedawno informowaliśmy Was o tym, że podczas 29 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy przekazaliśmy na rzecz Fundacji stół operacyjny Famed OPTIMA, który już dziś służy lekarzom w Szpitalu Parkitka w Częstochowie. Chirurdzy z tego szpitala wykonują  ponad tysiąc sto operacji rocznie, z tego 400 zespoleń wymagających niejednokrotnie milimetrowej precyzji, dlatego jesteśmy przekonani, że nasz sprzęt trafił w odpowiednie ręce. Stół trafił na Odział Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej szpitala w Częstochowie, dlatego podwójnie cieszy nas fakt, że będzie on nie tylko pomocnym narzędziem dla chirurgów, ale również wspomoże leczenie najmłodszych pacjentów.

Lekarze ze Szpitala Parkitka udzielają fachowej pomocy nawet dwóm tysiącom młodych pacjentów rocznie. Specjalizują się m.in. w leczeniu skomplikowanych złamań. Z tego względu przekazany stół wyposażono w specjalny blat do operacji ręki, a także karbonowy – przezierny wyciąg ortopedyczny, z akcesoriami dedykowanymi zabiegom tego typu.

– Z przypadków urazowych operowaliśmy już m.in. złamaną kość piszczelową z wtórnym przemieszczeniem, początkowo leczoną zachowawczo w unieruchomieniu gipsowym. Dzięki przezierności dystalnej części stołu Famed Optima i jego podnóżków, możliwe było szybie i bezproblemowe założenie śródszpikowego zespolenia ESIN drutami TENsystem, bez konieczności następowego unieruchomienia gipsowego. Te fachowe sformułowania dla pacjenta oznaczają prawie natychmiastową możliwość rehabilitacji oraz perspektywę szybszego powrotu do zdrowia – mówi dr Andrzej Krempaszanka, kierownik Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

Częstochowscy lekarze mogą pochwalić się dwudziestoletnim doświadczeniem w swojej specjalizacji. W tym okresie znacząco zmieniły się technologie, które wykorzystują. Przed 20 laty powszechne było zakładanie pośrednich lub bezpośrednich wyciągów kończynowych na okres 2-4 tygodni i unieruchomienia gipsowe, w wyniku których pacjent był niemalże „przykuty do łóżka”.

– Obecnie nie korzystamy już z takich rozwiązań, a naszą pracę znacząco ułatwiają specjalistyczne stoły wyciągowe. Dzięki WOŚP oraz Famedowi Żywiec możemy wykonywać zabiegi korzystając ze stołu operacyjnego dopasowanego funkcjonalnie do naszych potrzeb i wyposażonego w dedykowane akcesoria – dodaje dr Krempaszanka.

Famed Optima to pierwszy na świecie stół operacyjny w pełni pokryty włóknem węglowym, materiałem o dobrych właściwościach przezierności promieni rentgenowskich i mniej podatnym na uszkodzenia. Zastosowanie go zmniejsza ryzyko uszkodzenia podzespołów mobilnego aparatu RTG w trakcie operacji, kiedy łatwo może dojść do niezamierzonego uszkodzenia cennego sprzętu. Stół można stosować np. w neurochirurgii, ortopedii, kardiologii, bariatrii, ginekologii czy chirurgii ogólnej. Dobre parametry przezierności pozwalają na ograniczenie dawki promieniowania przekazywanej pacjentowi i personelowi. Ma to znaczenie wobec ryzyka wystąpienia u lekarzy i pielęgniarek zmian chorobowych związanych z napromieniowaniem wynikającym z częstej ekspozycji na radiację. Podczas jednej operacji wykonanych może być nawet kilkadziesiąt zdjęć rentgenowskich.

Zobaczcie jak OPTIMA prezentuję się na sali operacyjnej.

Skontaktuj się z nami