INFORMACJA PRASOWA
Arab Health to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w sektorze zdrowia. Impreza w Dubaju gromadzi liczne grono użytkowników końcowych oraz przedstawicieli producentów sprzętu medycznego. Tegoroczna edycja, która odbyła się w dniach 30.01-2.02, stała pod znakiem wyższej niż w czasach przed-pandemicznych frekwencji. Wśród wystawców nie zabrakło polskich firm, które dobrze radzą sobie na światowych rynkach.
Polski producent sprzętu medycznego Famed Żywiec zaprezentował w Dubaju uniwersalne stoły operacyjne Famed Optima i Famed Hyperion, wraz z akcesoriami m.in. premierowym systemem do operacji barku. Opracowano go we współpracy ze specjalistami w tej dziedzinie ze Szpitala Św. Łukasza w Bielsku Białej. Famed zaprezentował także łóżko OIOM-owe Famed NANO, wyposażone w najdokładniejszy na rynku system ważenia pacjenta oraz materac zmiennociśnieniowy.
– Szczególną uwagę przyciągały zaprezentowane przez nas akcesoria i stoły operacyjne, które przedstawiliśmy w formie kompleksowych konfiguracji przygotowanych z myślą o określonych specjalizacjach chirurgicznych – ortopedii, MIS czy neurochirurgii. Takie kompleksowe rozwiązania pozwalają np. przyspieszyć przygotowanie do operacji i ustawienie pacjenta. Dla wielu odwiedzających nasze stoisko lekarzy takie podejście, związane z oferowaniem rozwiązań kompleksowych, było nowością. Z perspektywy lekarza jest to niezwykle istotne, gdyż wydatnie ułatwia pracę, a z drugiej strony pozwala uniknąć problemów. Pamiętajmy, że nieprawidłowe pozycjonowanie pacjenta może przyczynić się do powstania odleżyn czy paraliżu nerwów. Te powikłania wydłużają proces leczenia, co ma znaczenie z perspektywy pacjenta oraz kosztów całego procesu – mówi Michał Grossy, menadżer produktu w Famed Żywiec. – Naprawdę duże zainteresowanie zaproponowanymi rozwiązaniami potwierdza nasze założenie, że kompleksowość pozostaje jednym z kluczowych trendów w naszej branży – dodaje.
Wśród wystawców nie zabrakło innych polskich firm. Polska jest ceniona nie tylko za sprzęt typu stoły operacyjne czy łóżka szpitalne, takie jak te powstające w żywieckiej fabryce. Goście targów mogli się również zapoznać z rozwiązaniami z pogranicza IT oraz medycyny, rozwijanymi przez startupy skupione wokół zagadnień rozszerzonej rzeczywistości i treściach e-learningowych. Nasz kraj oferuje nie tylko outsourcing usług IT, a sektor ten obejmuje również prężnie działające firmy rozwijające oprogramowanie tworzone z myślą o sektorze zdrowia. Jak komentuje Michał Grossy wielu zwiedzających Arab Health, i klientów Famedu z całego świata, korzysta także z usług polskich producentów elementów do zespoleń kostnych, narzędzi chirurgicznych czy innego typu urządzeń.
– Wielokrotnie nasi partnerzy eksportowi proszą o polecanie firm z Polski, które wytwarzają sprzęt, którego Famed nie ma w swojej ofercie. Dotyczy to głównie sprzętu diagnostycznego czy monitorującego funkcje życiowe, choć pojawiają się także zapytania np. o meble medyczne. To znak, że jakość „made in Poland” jest doceniana oraz, co dla nas jest szczególnym wyróżnieniem, że mają oni zaufanie do naszej eksperckiej oceny co do spełniania ich wysokich oczekiwań jakościowych – dopowiada Michał Grossy.
– Duża liczba odwiedzających, w tym wielu reprezentujących podmioty z Bliskiego Wschodu, Afryki, Azji środkowej i Azji Południowej. Udział w imprezie pozwala zorientować się co do trendów w technikach wykorzystywanych przez praktyków a w konsekwencji w technologiach, które producenci powinni rozwijać. To jednocześnie doskonała okazja na badanie rynku i planowanie działań – komentuje Marek Suczyk, wiceprezes Famed Żywiec. – Polski sektor medyczny dobrze sobie radzi, ponieważ oferuje wysokiej jakości produkty i rozwiązania, które nie odstają poziomem od tych oferowanych przez globalne marki. Co więcej, oferujemy dużo innowacji. To wszystko jest bardzo pozytywnie odbierane i buduje renomę polskiego MedTechu na świecie – podsumowuje.