PULS MEDYCYNY
Stół do obrazowania medycznego i chirurgii małoinwazyjnej, który pozwala na użycie mniejszej dawki promieniowania, by wykonać zdjęcie RTG, stworzyła firma Famed Żywiec. Narzędzie zostało już przetestowane w Szpitalu Grochowskim w Warszawie.
Jakie zalety ma opracowane przez polską firmę rozwiązanie?
– Stół przyczyni się m.in. do polepszenia warunków pracy chirurgów i radiologów, którzy mimo ograniczonej dawki promieniowania, wciąż będą korzystali z wyraźnych i pozbawionych zakłóceń zdjęć. (…) Dobra jakość rentgenogramów zwiększa szansę postawienia trafnej diagnozy” – powiedział Michał Grossy z Famedu Żywiec.
Ograniczenie dawki promieniowania zmniejsza ryzyko wystąpienia u lekarzy i pielęgniarek zmian chorobowych związanych z napromieniowaniem, do czego przyczynia się częsta ekspozycja na radiację. Blat stołu charakteryzuje się najlepszym na świecie parametrem przepuszczalności promieniowania RTG. Osiągnięty wynik jest lepszy od uzyskiwanego przez wytwórcę skandynawskiego, dotychczasowego lidera w tej dziedzinie. Wykonano go w oparciu o technologie kompozytowe z wykorzystaniem materiałów stosowanych w lotnictwie i przemyśle wojskowym.
Stół został przetestowany w Szpitalu Grochowskim w Warszawie. Zespół pod kierownictwem prof. Dr hab. n. med. Piotra Kułakowskiego przeprowadził na nim szereg operacji i zabiegów kardiologicznych m.in. wszczepień stymulatorów i kardiowerterów-defibrylatorów.
– Wykonany przez nas eksperyment porównawczy potwierdził, że obrazowanie na stole Famed Flare wymagało niższej dawki promieniowania niż w przypadku innego modelu, który był obiektem porównania. (…) Co istotne mamy wrażenie, że obniżony parametr przezierności stołu i zmniejszona dawka promieniowania nie zakłóciły jakości obrazów rentgenowskich” – wyjaśnił prof. dr hab. n. med. Piotr Kułakowski.
Famed Żywiec działa w branży medycznej od 1947 r. Firma specjalizuje się w produkcji stołów operacyjnych, łóżek na oddziały intensywnej terapii, wózków do przewożenia chorych, łóżek porodowych oraz foteli zabiegowych. Dostarcza sprzęt do odbiorców krajowych i eksportuje do ponad 80 państw. W 2017 roku, liczona rok do roku, krajowa sprzedaż zwiększyła się o przeszło 50 proc. Roczna sprzedaż stołów operacyjnych generuje średnio ok. 40 proc. przychodów firmy.
Źródło: https://pulsmedycyny.pl/polska-firma-wykonala-bezpieczniejszy-dla-pacjentow-stol-do-obrazowania-medycznego-942159