Porody na Żywiecczyźnie w doskonałych warunkach

Porody na Żywiecczyźnie w doskonałych warunkach

INFORMACJA PRASOWA

Do siedziby Nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu trafił kolejny specjalistyczny sprzęt. Łóżka porodowe Freya i łóżeczka dla noworodków OVO, które będą użytkowane na oddziale położniczo-ginekologicznym dostarczył do placówki Famed Żywiec. W szpitalu dla mam i ich nowonarodzonych pociech dostępne będą miejsca w salach porodowych i pokojach typu premium.

Do dyspozycji pacjentek pozostają jednoosobowe sale porodowe i pokoje (z łazienkami i wyposażeniem), a także dwie sale do cięć cesarskich oraz sale znieczuleniowa i powybudzeniowa. Łóżka szpitalno-porodowe Famed Freya, które znajdują się w salach porodowych oraz łóżeczka dla noworodków Ovo dostarczył Famed Żywiec. W 2019 roku w Powiecie Żywieckim urodziło się 1 418 dzieci*, w tym 710 dziewczynek (czyli 50,1 proc.) i 708 chłopców (49,9 proc.). Porodówka żywieckiego szpitala będzie jedynym tego typu oddziałem w zamieszkanym przez 150 tys. mieszkańców powiecie. 

– Cieszmy się mogąc dołożyć swoją cegiełkę do wyposażenia tej niezwykle wyczekiwanej przez społeczność Żywiecczyzny placówki. Uruchomienie Nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu zdecydowanie poprawi warunki w jakich mieszkańcy naszego regionu będą mieli możliwość korzystać z opieki specjalistów, których pracę wspierać będzie najlepszy na rynku sprzęt medyczny – mówi Marek Suczyk, wiceprezes Famedu Żywiec.

Famed FREYA, o stabilnej – kolumnowej konstrukcji, pozwala przybrać dowolne pozycje w trakcie porodu, a także odpocząć po porodzie bez konieczności zmiany łóżka. Spełniając wymogi dla tej kategorii produktów medycznych, może być wykorzystywane także jako łózko szpitalne. Jego barierki można opuścić poniżej poziomu leża, co ułatwia zejście. Wszystkie akcesoria mocowane są w pewny i stabilny sposób, zapewniając dobre podparcie podczas akcji porodowej. Do produkcji wykorzystano technologie i materiały zmniejszające ryzyko zakażenia – części tworzywowe wykonano z materiałów o właściwościach antydrobnoustrojowych, w opracowanej przez spółkę technologii pSilver™, a materace z tkanin antybakteryjnych.

Z kolei łóżeczko dla dzieci Famed OVO 2 to konstrukcja zaprojektowane przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie. Łóżeczko posiada kojec wykonany z przezroczystego tworzywa, które umożliwia swobodne monitorowanie noworodka. Ogranicza to ryzyko przeoczenia sytuacji, gdy wymaga on pilnej interwencji obsługi. Miękkość pianki materaca dobrano optymalnie do wagi noworodków,  a materiał, z którego uszyto pokrowiec pozbawiony jest jakichkolwiek substancji mogących podrażniać skórę lub powodować reakcje alergiczne. Dodatkowo materac jest całkowicie wodoszczelny. Duże kółka jezdne ułatwiają pokonywanie przeszkód na szpitalnych korytarzach. Posiadają one indywidualne blokady dla zachowania wysokiej stabilności, nawet podczas ustawienia kojca na maksymalnej wysokości.

– Nowoczesny sprzęt pozwala stworzyć matce i dziecku zupełnie wyjątkowe warunki. Pacjentka może komfortowo odpoczywać mając swoją pociechę na wyciągnięcie ręki. Przezroczyste ścianki zapewniają stały kontakt wzrokowy. Wzięcie dziecka na ręce, czy zmiana ustawienia pozycji łóżeczka nie wymagają wsparcia ze strony personelu – komentuje Michał Grossy, menadżer ds. produktu Famedu Żywiec. – Freya może zostać wyposażona w grafiki na poręczach bocznych i szczytach. Oddział porodowy może być równie niepowtarzalny, tak jak jego goście – dodaje Michał Grossy.

Nowy Szpital Powiatowy w Żywcu to pierwszy od lat szpital powiatowy w Polsce wybudowany zupełnie od podstaw i pierwszy w naszym kraju projekt realizowany w formule PPP. Inwestorem prywatnym jest spółka Inter Health Canada. W placówce przeprowadzono już odbiory techniczne: Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Straży Pożarnej i Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. W lutym br., otrzymała ona pozwolenie na użytkowanie. Jednak wybuch epidemii Covid-19 wstrzymał przygotowania do uruchomienia jej, co pierwotnie planowane było na kwiecień. Budowa i wyposażenie obiektu pochłonie 220 milionów zł. Na czterech kondygnacjach o powierzchni ok. 18 tys. m2, znajdzie się dziewięć oddziałów szpitalnych dysponujących 340 łóżkami, a także 40 łóżek długoterminowej opieki.

*Dane za: https://www.polskawliczbach.pl/powiat_zywiecki

Skontaktuj się z nami