RADIO ZET
Firma z Żywca wyprodukowała innowacyjne, antybakteryjne łóżko hybrydowe, które pozwala pacjentom chronić się przed zakażeniami – m.in. przed sepsą oraz wieloma typami drobnoustrojów chorobotwórczych. Polski produkt ma szansę odnieść międzynarodowy sukces. Już zyskał uznanie wielu lekarzy.
Takiego łóżka jeszcze nie było! Polacy wpadli na to, by wykorzystać nowoczesne technologie do tego, by ograniczyć ryzyko infekcji, na jakie narażeni są pacjenci z osłabioną odpornością. Dla nich szczególnie istotna jest skuteczna ochrona przez zarazkami.
Oddziały intensywnej terapii są szczególnie obciążone ryzykiem rozwoju sepsy, z powodu której według danych Światowej Organizacji Zdrowia umiera aż 30 mln ludzi rocznie. W Polsce sepsa każdego roku przyczynia się do śmierci około 25 tys. ludzi. Znalezienie sposobu na walkę z tym problemem może zmienić oblicze współczesnej medycyny.
Nowoczesne łóżko o właściwościach antybakteryjnych, które zapewnia chorym tzw. ochronę bakteriostatyczną, pozwala chronić pacjentów nie tylko przed sepsą, ale i przed wieloma rodzajami bakterii i wirusów.
Wyprodukowane w Polsce łóżko zawdzięcza swoje niezwykłe działanie nanotechnologii srebra, dzięki której zabezpiecza przed zarazkami. Oprócz standardowych funkcji, wyposażono je także w opcje zapewniające szybkie rozpoczęcie intubacji – jeśli będzie to konieczne u danego pacjenta. Dzięki specjalnym czujnikom pozwala na monitorowanie stanu zdrowia chorego a w nagłych wypadkach zaalarmuje personel za pomocą sygnałów świetlnych lub dźwiękowych.
Twórcy urządzenia mają nadzieję, że ich wynalazek stanie się stałym wyposażeniem wielu szpitali – nie tylko w Polsce, ale i za granicą.