Famed Żywiec: 500 łóżek szpitalnych dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Famed Żywiec: 500 łóżek szpitalnych dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

INFORMACJA PRASOWA

Famed Żywiec zrealizuje dostawy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach kontraktu do końca grudnia 2020 roku sukcesywnie dostarczy do niemal 40 krajowych szpitali 500 łóżek o funkcjonalności dostosowanej do potrzeb oddziałów intensywnej terapii. Pierwsze egzemplarze zostały już przekazane do placówek w Gdańsku, Chrzanowie,  Tarnowskich Górach, Śremie i Knurowie. Od początku roku do szpitali w Polsce i za granicą trafiło łącznie 3 tysiące łóżek żywieckiej spółki, które wspierają personel medyczny w walce z pandemią Covid-19. Część sprzętu znalazła zastosowanie w szpitalach polowych.

– Od kilku tygodni otrzymywaliśmy niepokojące informacje o przesuwaniu łóżek z innych oddziałów (m.in. geriatrycznych) na oddziały do walki z Covid-19. Postanowiliśmy więc jako Fundacja wesprzeć szpitale, które zostały pozostawione często same sobie, a jednocześnie zapewnić ciągłość leczenia dla osób z innymi problemami zdrowotnymi niż koronawirus, i kupić niezbędne łózka. W obecnej sytuacji musieliśmy mieć jednak pewność, że sprzęt, który kupujemy będzie nie tylko najwyższej klasy, ale też, że zostanie dostarczony praktycznie od razu – mówi Anna Jadwiga Orzech, rzeczniczka prasowa Fundacji WOŚP.

– Cieszymy się, że kolejny raz możemy pomóc polskim szpitalom. Doceniamy też uznanie ze strony Fundacji WOŚP, partnera o uznanej marce, który kolejny raz decyduje się na zamówienie naszego sprawdzonego sprzętu. Famed Żywiec prowadzi produkcję w kraju, w oparciu o własne zasoby. Dzięki temu możemy kompleksowo zaopatrywać szpitale w najkrótszym możliwym terminie. W trakcie wiosennego lockdownu nieprzerwanie dostarczaliśmy sprzęt do odbiorców krajowych i z zagranicy. Obecnie również jesteśmy przygotowani do realizacji nowych zamówień. Wiosną uruchomiliśmy linię produkcyjną łóżek szpitalnych Famed Nexo, dzięki czemu znacznie zwiększyliśmy moce wytwórcze. Co istotne funkcjonalność tego sprzętu spełnia wymagania oddziałów intensywnej terapii – mówi Marek Suczyk, wiceprezes Famedu Żywiec.

W ramach kontraktu Famed Żywiec dostarczy Fundacji WOŚP 400 egz. łóżek modelu Famed Nexo oraz 100 egz. łóżek Famed NANO. Oba typy łóżek szpitalnych są przystosowane do pracy w szpitalnych oddziałach OIOM-owych.

– Łóżka Famed NANO, to model stricte dedykowany na oddziały intensywnej opieki medycznej. Umożliwia terapię ułożeniową, czyli zmianę pozycji pacjenta w zależności od wskazań medycznych. To pomaga zapobiegać m.in. odrespiratorowemu zapaleniu płuc, które często jest następstwem długotrwałego podpięcia pod respirator. Konstrukcja kolumnowa ułatwiająca wykorzystanie mobilnego aparatu RTG pozwala minimalizować obciążenie pacjenta. Dzięki temu osoba w ciężkim stanie nie musi być transportowana na badanie rentgenowskie. Tym samym unikamy dodatkowego obciążenia. To jedynie przykładowe funkcjonalności sprzętu, który zostanie dostarczony WOŚP – wyjaśnia Michał Grossy, Menadżer ds. Produktu  – Z kolei Famed Nexo zaprojektowano z myślą o salach szpitalnych i oddziałach opieki długoterminowej. Jednak ich funkcjonalność także odpowiada potrzebom bardziej wymagających środowisk szpitalnych, w tym oddziałów intensywnej opieki medycznej – dodaje Michał Grossy.

Sprzęt zostanie przekazany do nowo tworzonych oddziałów szpitalnych, których celem będzie walka z Covid-19. Famed, od dnia nawiązania współpracy z WOŚP, dostarczył do odbiorców już ponad 50 egzemplarzy sprzętu, który jest wytwarzany na bieżąco. Dzięki uruchomionej wiosną br. linii produkcyjnej łóżek NEXO, żywiecka spółka ma możliwość wytwarzania kilkuset jego egzemplarzy miesięcznie. W ramach umowy użytkownicy sprzętu zostaną również przeszkoleni z jego obsługi, co zostanie zrealizowane w formie dostosowanej do obowiązujących obostrzeń sanitarnych. W kontekście stanu pandemii istotny jest także fakt, że wytwarzane w Żywcu łóżka szpitalne są wyposażone w technologię antyseptyczną, która pozwala ograniczać namnażanie się wirusów, bakterii i grzybów.

Od początku roku spółka żywiecka przekazała do odbiorców w kilkunastu krajach łącznie 3 tys. łóżek szpitalnych. Obok krajowych szpitali oraz samorządów i organów administracji państwowej, zamówili je klienci m.in. z Chin, Włoch, Hiszpanii, Palestyny, Niemiec, Rosji, Iraku, Arabii Saudyjskiej, czy Egiptu. Część znalazła zastosowanie w szpitalach polowych – jak na przykład sprzęt, który trafił do Iraku czy Syrii w ramach kontraktów realizowanych dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W latach 2018-2019 roku Famed dostarczył szpitalom ponad 4 tys. łóżek szpitalnych i porodowych. W tej liczbie większość zamówień dotyczy Famed Nexo, najlepiej sprzedającego się polskiego łóżka szpitalnego.

Skontaktuj się z nami