Akcja krwiodawstwa

Akcja krwiodawstwa

W Famed żywiec „popłynęła krew”…, jednak nie trzeba się tym martwić, ponieważ stało się to w szczytnym celu! Zaprosiliśmy do siebie krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, po to by podzielić się z innymi najcenniejszym darem jaki mamy, czyli krwi.

Pamiętajmy, że sezon wakacyjny to z reguły okres, gdy krwi najbardziej brakuje, dlatego szczególnie teraz warto pomyśleć o takim zaangażowaniu. Dość duże spustoszenie w magazynach krwi zasiała pandemia COVID-19, podczas której proces oddawania tego cennego płynu był mocno ograniczony. Na szczęście powoli wracamy do codzienności i znowu możemy się podzielić tym, co mamy. Krwi nie da się kupić ani wyprodukować, jej jedynym źródłem jesteśmy my sami, dlatego warto pomyśleć o tym, by w miarę możliwości ofiarować ją innym.

Za nami okres letni, który dla krwiodawstwa jest jednym z najtrudniejszych w ciągu roku. Z wielu źródeł docierają informacje o zwiększonym zapotrzebowaniu na krew. Wakacje to czas, kiedy znacznie rośnie liczba wypadków i związanych z nimi transfuzji, dlatego bywa, że w tym okresie jest ona szczególnie potrzebna. Sezon urlopowy nie sprzyja Regionalnym Centrom Krwiodawstwa. Zarówno nowi dawcy, jak i Ci honorowi — regularnie oddający krew, wyjeżdżają, co może ograniczać przeprowadzenie akcji krwiodawstwa na większą skalę. Są jednak firmy, które właśnie w okresie letnim decydują się na organizację w swoim przedsiębiorstwie tego typu inicjatyw. Dotyczy to szczególnie zakładów produkcyjnych, które w ciągu roku planują przerwę technologiczną, będącą równocześnie urlopem dla pracowników. Dzięki temu większość osób przebywa na wakacjach w jednym czasie, co umożliwia łatwiejsze zorganizowanie akcji krwiodawstwa. Oczywiście zapotrzebowanie na krew nie ogranicza się tylko do okresu letniego — krew jest potrzebna cały czas, dlatego zachęcamy do jej oddawania przez cały rok. W 2021 roku liczba dawców osiągnęła liczbę 615 972, a liczba donacji krwi 1 389 184 — to nie są imponujące liczby jak na 38 mln naród.

Skontaktuj się z nami