Działy sterylizacji i dezynfekcji w szpitalach coraz częściej wyposażane są w stację, w których możemy z powodzeniem zadbać o łóżka szpitalne. To duże instalacje służą do dezynfekcji sprzętu szpitalnego, zarówno tzw. produktów stałych (np. łóżka szpitalne), jak i porowatych (np. materace czy odzież). Jest to rozwiązanie, które wymaga przygotowania logistycznego i odpowiedniej bazy łóżkowej, ale w ogólnym rozrachunku najczęściej bywa rozwiązaniem bardziej ekonomicznym. Niezależnie od kosztów – na pewno jest to gwarancja czystości i ochrony przed zakażeniami szpitalnymi.
Nie wszystkie łóżka szpitalne mogą być sterylizowane w komorach BDS
Systemy dezynfekcyjne mogą zapewniać zakres skuteczności do poziomu ABC.
A: komórki wegetatywne bakterii, mykobakterii i grzybów. Niszczone są także zarodniki grzybów chorobotwórczych,
B: niszczenie wirusów (obejmuje niszczenie bakterii, czyli zakres działania A),
C: niszczenie zarodników wąglika (obejmuje zakres działania A i B)[1].
W tym miejscu warto wspomnieć, że nie wszystkie łóżka szpitalne będą nadawały się do sterylizacji w komorach BDS. Woda z dodatkiem środków chemicznych wystrzeliwana w kierunku produktu pod dużym ciśnieniem z różnych stron to wymagający przeciwnik dla sprzętu medycznego. Do tego wszystkiego musimy dodać również wysoką temperaturę występującą w komorze podczas sterylizacji i suszenia. Wiedząc, że łóżka szpitalne pracujące w naszej placówce będą sterylizowane w ten sposób, powinniśmy już na etapie zakupu skonfigurować je zgodnie ze standardami. Tylko nieliczne rozwiązania przetrwają warunki panujące w komorach BDS.
Stal
Łóżka szpitalne standardowo wykonane są z tzw. stali czarnej, która jest podatna na korozję. I choć oczywiście jest zabezpieczona lakierem, to w momencie fizycznego uszkodzenia powierzchnia prędzej czy później skoroduje. Ma to znacznie nawet w standardowym sposobie użytkowania łóżka. Grubość warstwy lakieru, jego struktura oraz sposób aplikacji i wypiekania znacząco wpływają na okres użytkowania zakupionego wyrobu. Produkty myte w automatycznych komorach dezynfekcyjnych korodować mogą także wewnątrz, ponieważ nie ma tam żadnej warstwy zabezpieczającej.
Łóżka szpitalne i ich konstrukcja vs. myjnie automatyczne
Łóżko szpitalne posiada wiele otworów technologicznych na cięgna, przewody, sterowniki czy okna technologiczne dla pracowników serwisu. W normalnej eksploatacji otwory te w niczym nie przeszkadzają – ewentualna wilgoć odprowadzana jest grawitacyjnie i nie dostaje się do nich. Jednak wielokierunkowe dysze ciśnieniowe w myjniach automatycznych sprawiają, że woda wdziera się w metalowe profile. Woda ze środkami myjącymi zbiera się wewnątrz konstrukcji i może powodować korozję gołego metalu nawet po kilku tygodniach użytkowania. Łóżka szpitalne do BDS wyposażone są w pozycję do suszenia, która ma pomóc w grawitacyjnym usunięciu płynu. Wszystkie profile z otworami muszą posiadać dobrze przemyślane kanały odprowadzające wodę. Czasami jednak pomimo zabiegów zaplanowanych na etapie projektowania wyrobu, problem korozji wewnątrz głównej konstrukcji pozostaje nierozwiązany.
Łóżko Famed NEXO może być skonfigurowane tak, aby mogło być sterylizowane w komorach BDS.
Podwójne lakierowanie
Jednym z rozwiązań, które pozwala zabezpieczyć zewnętrzne elementy metalowe łóżka przed korozją jest podwójne nałożenie powłoki lakierniczej. Poprawne wygrzanie metalowych ram jest co prawda dużo bardziej skomplikowane, ale faktycznie zwiększa ochronę przed udarami mechanicznymi i zużyciem. Jak twierdzi wiodący w Europie producent sprzętu medycznego Famed Żywiec – tego typu rozwiązania pożądane są również w szpitalach funkcjonujących w krajach o wysokiej wilgotności oraz tych, w których kalkuluję się ryzyko mechanicznego uszkodzenia powłoki lakierniczej.
Łóżka szpitalne ze stali nierdzewnej
Do produkcji łóżek szpitalnych rzadko stosuję się stal nierdzewną. Wynika to z faktu, że niewiele jest firm na świecie, które poza łóżkami szpitalnymi mają w swoim portfolio inne wyroby i posiadałoby zaplecze technologiczne i know-how potrzebne do stosowania stali nierdzewnej czy metali półszlachetnych. Jednak to, że jest ich niewiele nie oznacza, że nie ma ich wcale. W Polsce funkcjonuję jeden z ostatnich na świecie zakładów produkujących zarówno łóżka szpitalne, jak i stoły operacyjne ze stali nierdzewnej. Famed Żywiec, bo o nim tu mowa, posiada własną galwanizernie i halę do mycia stali umożliwiające odpowiednią obróbkę stali nierdzewnej. To właśnie dzięki temu na rynku możemy spotkać jeszcze polskie łóżka szpitalne wykonane przy użyciu tego surowca. Czy to wystarczy aby zabezpieczyć łóżko? Konstrukcyjnie – tak! Pozostaje jednak kwestia ceny oraz innych komponentów.
Łóżka szpitalne Famed NEXO stworzone zostały z myślą o dezynfekcji w myjni automatycznej.
Elektronika i siłowniki w łóżkach szpitalnych dedykowanych do myjni automatycznych
W czasie sesji mycia temperatura sięga nawet 85° C, a ciśnienie aż 2,5 bara. Podobnie dzieje się w trakcie suszenia, gdzie temperatura wewnątrz komory ponownie osiąga nawet 85° C. Powoduje to korozję i wnikanie wilgoci do elementów elektroniki. Kontrolery, sterowniki w elewacjach („naklejki” z przyciskami np. w poręczach), baterie czy siłowniki oraz skrzynki sterujące są wtedy najbardziej narażone na uszkodzenie. Szpitale najczęściej wymagają, aby produkt posiadał zabezpieczenie przed środowiskiem na poziomie normy IPX4, która nie jest wystarczająca do stosowania łóżka w komorach myjących. Nawet normy szczelności IPX6 czy IP66 mówią tylko o zabezpieczeniu przeciwko wpływowi zimnej wody. Nie ma w nich natomiast zapisów dotyczących zabezpieczenia przed gorącą wodą czy suszeniu gorącym powietrzem.
Łóżka szpitalne z wykończeniem KTL
Pełne zabezpieczenie przed korozją zapewnia technologia katodowego malowania zanurzeniowego, czyli kataforeza. Metoda KTL (CDC, Cathodic dip coating) jest obecnie jedną z najlepszych metod zabezpieczenia zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych profili metalowych. Po obróbce mechanicznej zabezpieczamy metalową konstrukcję łóżka zanurzając ją w roztworze koloidalnym farby. Zabezpieczanie łóżka po obróbce mechanicznej jest o tyle ważne, że gwarantuje wysoką wytrzymałość spawów, połączeń czy otworów przeznaczonych na odpływ płynów czyszczących. Warstwa wytworzonej powłoki ma jednolitą strukturę, co bardzo pozytywnie wpływa na odporność powierzchni metalowych. W połączeniu z powłoką lakieru proszkowego gwarantuje znakomitą jakość i wytrzymałość na warunki panujące w myjniach dezynfekcyjnych. Metoda KTL to jedna z najbardziej skutecznych nowoczesnych praktyk antykorozyjnych stosowanych w metalurgii[2]. Łóżka szpitalne wykonane przy użyciu tej technologii zyskują coraz bardziej na popularności.
Profil łóżka Famed NEXO przecięty po wielotygodniowych intensywnych testach w myjni automatycznej. Widoczny jest brak korozji oraz pełne zabezpieczenie lakierem w wyniku technologii KTL.
Podsumowanie
Poniżej zebraliśmy najważniejsze aspekty, które powinniśmy również wziąć pod uwagę chcąc wdrożyć w szpitalu myjnie automatyczną.
Zaplecze logistyczne do transportu łóżek.
Miejsce na składowanie łóżek po cyklu mycia i suszenia.
Kadrę techniczną do przeprowadzenia cykliczne smarowania i inspekcje sprzętu.
Nowoczesną konstrukcję łóżka z siłownikami o klasie wyższej niż IPX6, w pełni zabezpieczoną antykorozyjnie, z otworami technologicznymi do odpływu płynów czyszczących.
Łóżka bez problemu mieszczące się w futrynach i windach dla łatwiejszego transportu.