Odział intensywnej terapii

Łóżka na OIOM – jak wybrać odpowiedni sprzęt medyczny

Z tym dylematem często spotyka się kadra zarządzająca szpitalem – bo jak wybrać odpowiednie łóżka na OIOM? Oddział Intensywnej Terapii rządzi się własnymi prawami, dlatego odpowiedź na to pytanie jest tak samo złożona, jak określenie jednoznacznej, akceptowanej przez wszystkich definicji OIOM/ICU. Światowa Federacja Medycyny Intensywnej i Intensywnej Terapii (WFICC) mianem OIOM/ICU określa obszar w szpitalu, którego zarówno lokalizacja, jak i organizacja skupiają się na zapewnieniu opieki pacjentom w stanie krytycznym. Posiada w tym celu wykwalifikowany personel oraz wyposażenie, które może w aktywny sposób wspierać funkcjonowanie niewydolnych układów ludzkiego ciała[1]. Sprzęt medyczny obecny na OIOM to prężnie działający system, którego ważnym elementem są łóżka szpitalne. To co, może spróbujemy wybrać łóżka na OIOM do Twojego szpitala? Sprawdźmy, na co musimy zwrócić uwagę.

Łóżka na OIOM na miarę Twoich potrzeb

Łóżka na OIOM są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia OIOM, dlatego ich wybór powinniśmy zacząć od analizy własnej placówki.  Odpowiedzmy sobie na pytanie: czy łóżka będą transportowane między pomieszczeniami? Jeśli tak – porównajmy szerokość traktów z maksymalną szerokością łóżka.  Sprawdźmy wagę wyrobu i średnice kół. Jeśli posadzka jest zniszczona lub w placówce znajdują się stalowe rampy, progi itp. – wybierzmy większe koła. Kiedy w szpitalu jest wiele zakrętów i ciasnych przejazdów – sprawdźmy, jak poradzi sobie koło do jazdy na wprost lub piąte koło (umożliwi obrót w miejscu o 360°). Określając wymogi dotyczących przewożenia łóżka na OIOM z pacjentem pamiętajmy o wyposażeniu. Sprawdźmy, jak zachowują się wieszaki kroplówek, czy dany model łóżka do intensywnej terapii wyposażony jest w miejsce na butle z tlenem. Oceńmy również przydatność półki na monitory medyczne. Nie zapominajmy o określeniu kompatybilności szczytów łóżka z wyposażeniem dodatkowym, np.: pompą materaców zmiennociśnieniowych.

Łóżka na OIOM

Famed NANO -nowoczesne łóżka na OIOM to sprzęt medyczny wspomagający prace personelu medycznego.

Ułatwienia dla personelu medycznego

Nowoczesne łóżka szpitalne pozwolą na obsługę większości ruchów za pomocą kontrolerów. Łóżka do intensywnej terapii z przechyłami bocznymi nie tylko umożliwią poprawę stanu pacjenta, ale ułatwią czynności higieniczne. Zmianę pościeli u niektórych pacjentów może wykonać nawet jedna osoba. W przypadku terapii lateralnej powinniśmy nieustannie monitorować stan pacjenta oraz cewników, rur i przewodów, którymi jest podłączony do aparatury medycznej. Pamiętajmy, że nawet 65% jego pacjentów może być poddanych bardzo wczesnej mobilizacji[2]. Wprowadźmy (VEM) jako element codziennej pracy z pacjentem, aby maksymalnie skrócić czas jego rekonwalescencji. Niektóre łóżka na OIOM są wyposażone w specjalne funkcje ułatwiające pozycjonowanie pacjenta pod czynności związane z VEM.

Łóżka na OIOM

Funkcja bardzo wczesnej mobilizacji (VEM) przyspiesza powrót do zdrowia pacjenta korzystającego z łóżka na OIOM Famed NANO.

Materac – nieodłączny element łóżka na OIOM

Łóżka na OIOM czy też po prostu łóżka szpitalne często rozumiemy jako element stale wyposażony w materac – nie ma w tym stwierdzeniu żadnego kłamstwa. Jest to w końcu największy element, z którym styka się ciało pacjenta. Gdy w budżecie nie ma miejsca na materac aktywny (powietrzny), poszukajmy doświadczonego dostawcy, który potrafi osiągnąć wysokie poziomy właściwości przeciwodleżynowych w „zwykłym” materacu piankowym. Gdy zaś łóżka do intensywnej terapii wyposażymy w materac zmiennociśnieniowy, pamiętajmy o maksymalnej dopuszczalnej grubości tego materaca. Taki parametr jest każdorazowo określany w instrukcji obsługi łóżka. Dopuszczalną wysokość materaca reguluje odpowiednia norma. Ważne jest tutaj zabezpieczenie pacjenta przed upadkiem z łóżka do intensywnej terapii, zwłaszcza przy przechyłach bocznych.

Łóżka na OIOM

Elektryczne sterowanie łóżka na OIOM ułatwia prace z pacjentem.

Bezpieczeństwo

Wybierając łóżka do intensywnej terapii weźmy pod uwagę także aspekty związane z dezynfekcją. Wybór łóżka na OIOM wykonanego w antyseptycznej technologii zapobiegającej rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów pozwoli ograniczyć liczbę zakażeń szpitalnych.  Takie rozwiązania posiadają w swojej ofercie również polscy producenci sprzętu medycznego, np.: Famed Żywiec. Technologia pSilver™ obecna we wszystkich tworzywowych i lakierowanych elementach łóżka ogranicza rozprzestrzenianie się drobnoustrojów. Dodatkowym atutem będzie konstrukcja ograniczającą ilość miejsc umożliwiających osadzanie się zanieczyszczeń. To pomoże nam w walce z zakażeniami szpitalnymi. Nowoczesne łóżka do intensywnej terapii powinny również posiadać poręcze boczne na całej długości leża. Poręcze na stale zamontowane do łóżka na OIOM uchronią pacjenta przed upadkiem. Niezwykle ważnym elementem są również widoczne z każdego miejsca dźwignie CPR czy wyjmowane szczyty, które mogą posłużyć jako wsparcie CPR. Przydadzą się również poręcze boczne opadające poniżej poziomu leża łóżka, ułatwiające pacjentowi schodzenie.

 

Dźwignia CPR Łóżka na OIOM z dźwignią CPR dostępną z każdej strony.

Łóżka na OIOM od sprawdzonych producentów

Jak widać, przed wyborem odpowiedniego łóżka na OIOM warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Oczywiście wybór odpowiedniego modelu będzie zależał zarówno od naszych oczekiwań, jak i budżetu. Powinniśmy już na etapie zamawiania łóżka do intensywnej terapii zadbać dostępność serwisu. Najlepszy będzie ten zapewniony bezpośrednio przez producenta, albo przez przeszkolonych przez niego partnerów.  Weźmy również pod uwagę samego producenta sprzętu medycznego. Prześledźmy jego doświadczenie, opinie na temat sprzętu medycznego, który produkuje i materiały, z których korzysta. Korzystajmy z usług wiodących marek, takich jak Famed Żywiec, który już od ponad 75 lat produkuję łóżka na OIOM, łóżka szpitalne, stoły operacyjne, łóżka porodowe czy wózki do przewozu pacjentów. Sprzęt medyczny Famed Żywiec jest znany i doceniany w ponad 110 krajach świata. Opinie na temat produkowanych przez firmę wyrobów są stale na bardzo dobrym poziomie. Zobacz, jakie cechy powinny posiadać takie łóżka.

Źródła:

[1]  https://www.wficc.com/images/pdfs/resources/What-is-an-ICU.pdf (dostęp: 20.09.2022)

[2] Early Mobilization of Patients in Intensive Care: Organization, Communication and Safety Factors that Influence Translation into Clinical Practice, Critical Care volume 22, Article number: 77 (2018)

Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w Polityce prywatności.