Łóżka szpitalne

Łóżka szpitalne w oparciu o normę 60601-2-52

Łóżka szpitalne to chyba jeden z najbardziej kojarzących się ze szpitalem elementów jego wyposażenia. Każdy, kto był kiedyś w szpitalu miał z nim styczność bezpośrednio lub przynajmniej widział je na Sali szpitalnej. Nie każdy jednak w łóżku szpitalnym widzi coś więcej niż kawałek materaca i konstrukcję ze stali. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego łóżko szpitalne wygląda, jak wygląda? A przede wszystkim skąd biorą się te wszystkie otwory i odstępy i dlaczego większość konstrukcji na rynku wygląda podobnie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tym artykule. Specjalnie dla Was wyjaśnimy, co to znaczy, że łóżka szpitalne są bezpieczne. Zaczynajmy!

Norma, którą muszą spełnić łóżka szpitalne

Na początku zajmijmy się normą 60601-2-52, która w naszym kraju odpowiada za to, jak wyglądają łóżka szpitalne (łóżka medyczne). Stosowanie się do tej normy obowiązuję wszystkich producentów łóżek szpitalnych niezależnie od kraju, w którym prowadzona jest produkcja. Producent sprzętu medycznego chcąc oferować łóżka szpitalne na rynku, musi nie tylko przejść certyfikacje jako producent, ale również zadbać o to, aby jego wyrób spełniał wszystkie zapisy wspomnianego standardu. Dokument został opracowany na podstawie wieloletnich obserwacji incydentów medycznych i doświadczeń osób użytkujących łóżka szpitalne. Głównym celem omawianej normy jest ochrona życia i zdrowia pacjentów oraz personelu medycznego. Analiza wypadków i sytuacji niebezpiecznych dokonywana jest latami w wielu krajach, co dodatkowo podnosi rangę wiarygodności zapisów standardu 60601-2-52. Wszystkie odstępy, wymiary i inne zapisy uwzględniają również różnorodność populacji. Oznacza to, że łóżko medyczne powinno być bezpieczne w jednakowym stopniu zarówno dla drobnej osoby niskiego wzrostu, jak i prawie dwumetrowego pacjenta o wadze ponad 100 kg.

Dla nas jako producenta sprzętu medycznego obecnego w 113 krajach świata rygorystyczne spełnianie wymagań i dostosowanie wyrobów do różnych użytkowników jest niezmiernie ważne. Średni wzrost kobiet w Tajlandii to 153,7 cm, a średni wzrost holendrów (płci męskiej) –  jednej z najwyższych populacji świata — to aż 183,8 cm[1]. Famed Żywiec sprzedaje swoje łóżka szpitalne do obu państw, widzimy zatem, jak ważne jest dokładne badanie produktu i przestrzeganie norm bezpieczeństwa — mówi Michał Grossy, Marketing and Product Manager Famed Żywiec.

Łóżka szpitalne zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie  

Bezpieczeństwo to jeden z najważniejszych czynników, który producenci sprzętu medycznego biorą pod uwagę, projektując łóżka szpitalne. Już na etapie rysunku technicznego konieczne jest uwzględnienie odpowiednich parametrów, które pozwolą na bezpieczne użytkowanie łóżka szpitalnego. Przede wszystkim kluczowe będą odległości pomiędzy materacem a szczytami łóżka oraz odległości pomiędzy wszystkimi częściami ruchomymi. Zachowanie odpowiednich odległości pomaga zminimalizować lub wyeliminować ryzyko przytrzaśnięcia kończyn pacjenta. Ryzyko to rośnie jeszcze bardziej jeżeli mamy do czynienia z łóżkami ze sterowanymi siłownikami elektrycznymi segmentami leża. Ważne będą również wymiary otworów w poręczach bocznych i szczytach łóżka. Tego typu elementy mogą stanowić niebezpieczeństwo dla pacjentów pediatrycznych, osób w złej kondycji psychicznej czy pacjentów pod wpływem środków odurzających.

Najważniejsze parametry ujęte w normie 60601-2-52

Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze parametry ujęte w normie, jakie powinno posiadać łóżka szpitalne dopuszczone do użytku w placówkach medycznych.

  • Odstęp pomiędzy poręczami bocznymi oraz odstęp pomiędzy poręczami a szczytem od strony nóg powinien mieścić się w przedziale poniżej 6 cm lub powyżej 31,8 cm. Norma dopuszcza zatem stosowanie poręczy na całej długości leża oraz poręczy ¾ z zachowaniem odpowiednich odstępów.
  • Większość otworów i odstępów oznaczonych literą „A” nie powinna pozwolić na wsunięcie przyrządu pomiarowego o średnicy 120 mm.

Łóżka szpitalne z wyszczególnionymi najważniejszymi odstępami uwzględnionymi w normie.

Zapisy dotyczące materaców do łóżek szpitalnych ujęte w normie

Jednym z ważniejszych parametrów, na który trzeba zwrócić uwagę, jest maksymalna grubość materaca, który możemy użytkować w łóżku. Najlepiej korzystać z certyfikowanych materacy oferowanych przez producenta łóżka szpitalnego. Odstęp pomiędzy górną krawędzią poręczy bocznej a górną krawędzią materaca (dotyczy materaca rozprężonego, bez ciężaru) powinien wynosić minimum 220 mm. Ponadto chcąc stosować zaawansowane materace aktywne, zapytaj producenta lub sprawdź w instrukcji obsługi, jaka jest dopuszczalna maksymalna grubość materaca. W przypadku łóżek szpitalnych Famed Żywiec już na etapie zamówienia jesteśmy w stanie zaoferować łóżka dopasowanie do ponadwymiarowego materaca lub przeprowadzić stosowne badania bezpieczeństwa. Polski producent dopuszcza stosowanie materacy o grubości do 24 cm (w zależności od wersji i wariantu).

Łóżko szpitalne Famed NEXO dopuszcza stosowanie materaca o grubości nawet 25 cm z zastosowaniem odpowiednich adapterów przedłużających.

Minimalna wartość odstępów części ruchomych 

Łóżka szpitalne obecne na rynku podlegają jeszcze jednemu ważnemu zapisowi. Dotyczy on minimalnych odstępów części ruchomych, które powinny zapobiegać przytrzaśnięciu palców. Warto tutaj zauważyć, że prawdziwe warunki szpitalne czasami jednak odbiegają od teoretycznych zapisów. Pośpiech, zakryte otwory lub po prostu zmęczenie również mogą mieć wpływ na zastosowanie innego chwytu czy złapanie za element łóżka, gdy wciąż trzyma się inne wyposażenie. Dlatego na rynku można spotkać już łóżka szpitalne, które wykraczają poza określone w normie odległości. Famed Żywiec oferuje zwiększone miejsce pochwytu między innymi w poręczach bocznych. Takie rozwiązanie z pewnością jeszcze bardziej chroni pacjenta i personel medyczny przed przytrzaśnięciem palców czy dłoni.

Po lewej łóżka Famed Żywiec szpitalne z odstępem zgodnym z normą z uwzględnieniem miejsca na większe dłonie. Po prawej stronie łóżka szpitalne innego producenta z odstępem zgodnym z normą.

Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w Polityce prywatności.