Rynek medyczny

Wyposażenie oddziałów szpitalnych – serwis i okresowe przeglądy

Wyposażenie oddziałów szpitalnych w sprawny sprzęt medyczny ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania każdej placówki medycznej. Chyba żaden lekarz czy inna osoba z personelu medycznego nie chciałaby się znaleźć w sytuacji, w której kluczowy dla zdrowia pacjenta sprzęt medyczny przestaje działać lub, co gorsza, wyrządza pacjentowi krzywdę. Na szczęście w Polsce wszystkie urządzenia medyczne podlegają okresowym przeglądom, które mają na celu utrzymać ich sprawność na odpowiednim poziome – reguluje to Ustawa o Wyrobach Medycznych. Dlaczego zatem warto zadbać o łóżka szpitalne, stół operacyjny czy łóżka porodowe, które pracują w Twojej placówce?

Dbałość o sprzęt medyczny się opłaca

Lepiej zapobiegać niż leczyć — chyba każdy zna tę prawdę, która nie tylko odnosi się do ludzkiego zdrowia, ale możemy ją również przenieść na grunt sprzętu medycznego. Wykonywanie okresowych przeglądów zdecydowanie działa na korzyść szpitala. Dbałość o wyposażenie oddziałów szpitalnych powinno być priorytetem każdej placówki medycznej. To gwarancja bezpieczeństwa i utrzymania ciągłości leczenia pacjentów.

— Koszty naprawy uszkodzonego sprzętu, w zależności od kategorii produktu, rodzaju uszkodzenia czy jego zakresu, mogą być bardzo wysokie. Wyposażenie oddziałów szpitalnych powinno podlegać regularnym kontrolom. Zmniejsza to prawdopodobieństwo usterki i realnie pozwala zaoszczędzić pieniądze związane z serwisowaniem. Przestój bloku operacyjnego spowodowany awarią stołu operacyjnego to problem, który często stanowi poważne obciążenie dla szpitalnego budżetu. Większość producentów sprzętu medycznego wymaga również przedstawienia wyników okresowej kontroli do utrzymania gwarancji udzielonej na łóżka szpitalne, stoły operacyjne czy wózki do transportu chorych — mówi Iga Pomykacz, kierownik serwisu Famed Żywiec.

Wyposażenie oddziałów szpitalnych, takie jak stół operacyjnych powinno podlegać stałej kontroli. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług serwisu producenta sprzętu medycznego lub wskazanych przez niego firm.

Przedłużona gwarancja na wyposażenie oddziałów szpitalnych

W cenę produktów kupionych na wyposażenie oddziałów szpitalnych zawsze wliczona jest gwarancja. Większości przypadków zawiera również przeglądy techniczne w okresie gwarancyjnym. Wyroby medyczne, a więc również gwarancja będąca składową ceny produktu, objęte są 8% stawką VAT. Biorąc pod uwagę fakt, że czynności serwisowe po okresie gwarancji podlegają 23% stawce podatku, to warto już na etapie rozpisywania przetargu na wyposażenie oddziałów szpitalnych zadbać o przedłużenie gwarancji. To pozwoli nam zaoszczędzić na różnicy w opodatkowaniu[1]. Pamiętajmy również, że przegląd przeglądowi nierówny. Aby mieć pewność, że czynności diagnostyczne zostały wykonane należycie, najlepiej korzystać z usług, które oferuje producent sprzętu medycznego. Doświadczony dział serwisowy opiera swoją pracę o wiedzę i doświadczenie zdobyte zarówno na etapie projektowania produktu, jak i prac serwisowych.

Kontrola i dbałość o wyposażenie oddziałów szpitalnych

Kontrola na wysokim poziomie i dbałość o wyposażenie oddziałów szpitalnych to gwarancja niezawodności sprzętu medycznego. Odpowiednia troska o sprzęt medyczny przekłada się na bezpieczeństwo nie tylko pacjentów, ale i personelu medycznego. Awarie sprzętu często wynikają z zaniedbań, które można łatwo wyeliminować podczas przeglądu technicznego. W najlepszym wypadku skutkiem niespodziewanej usterki będzie przesunięcie wizyty, zabiegu czy innych procedur medycznych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których zły stan techniczny urządzeń medycznych może zagrażać zdrowiu czy nawet życiu pacjenta, a Twoja placówka może być pociągnięta do odpowiedzialności. Zastosowanie się do odpowiednich wytycznych i przestrzeganie terminów przeglądów okresowych pozwoli zabezpieczyć pacjenta i personel medyczny przed incydentami medycznymi. Pomoże to również uchronić szpital przed wypłatą odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub utraty życia spowodowanej niesprawnym sprzętem.

Usługi serwisowe i okresowe przeglądu pozwalają zadbać o wyposażenie oddziałów szpitalnych. Odpowiednia kondycja sprzętu medycznego jest gwarancją bezpieczeństwa dla pacjentów i personelu medycznego.

Wyposażenie oddziałów szpitalnych w odpowiedniej kondycji, to większa wydajność

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że wyposażenie oddziałów szpitalnych utrzymane w odpowiedniej kondycji wpływa na jego wydajność. Usterki różnego rodzaju układów np. w stołach operacyjnych mogą wpływać na jakość pracy urządzenia i powodować błędy, które mogą wydłużać czas realizacji procedur medycznych i wywoływać frustracje wśród personelu medycznego i pacjentów. Niewłaściwie skalibrowany, wadliwy lub uszkodzony sprzęt może prowadzić również do złej diagnozy i zagrażać bezpieczeństwu pacjentów. Przykładowo — uszkodzony blat stołu do obrazowania medycznego może powodować powstawanie artefaktów na zdjęciach RTG. Wyciek płynu z układu hydraulicznego może opóźnić ruchy siłowników w stole operacyjnym lub całkowicie je zablokować. Dbałość o stan techniczny sprzętu medycznego i wykonywanie okresowych przeglądów technicznych może znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienie poważniejszych awarii. Warto również sprawdzać kondycje akumulatorów, które zasilają łóżka szpitalne czy łóżka porodowe. Wydajność baterii z czasem będzie spadać, dlatego warto wiedzieć, kiedy należy zdecydować się na wymianę ogniw.

wyposażenie-oddziałów-szpitalnych

Usterki różnego rodzaju układów np. w stołach operacyjnych mogą wpływać na jakość pracy urządzenia i powodować błędy. Mogą one wydłużać czas realizacji procedur medycznych i wywoływać frustracje wśród personelu medycznego i pacjentów. To dlatego wyposażenie oddziałów szpitalnych powinno być utrzymywane w najwyższej kondycji.

Serwis i okresowe przeglądy to inwestycja…

Podsumowując, dbałość o wyposażenie oddziałów szpitalnych przez regularne wykonywanie okresowych przeglądów niesie ze sobą szereg korzyści. Biorąc pod uwagę korelacje, jaka zachodzi pomiędzy gwarancją na zakupiony produkt a obowiązkową kontrolą sprzętu i usługami związanymi z serwisem już na etapie zakupu warto zadbać o wydłużenie okresu gwarancji[2]. Korzystajmy z usług serwisu producenta lub autoryzowanych partnerów. Będziemy wtedy pewni , że wykonane czynności zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi normami. Wczesne zapobieganie awariom pozwala na utrzymanie bezpiecznej i terminowej jakości świadczeń medycznych.

Źródła:

[1] Sopel A., Serwis sprzętu medycznego – optymalizacja kosztów na etapie zakupu urządzeń, „Ogólnopolski przegląd medyczny” 2020, nr.4, s.41.

[2] Tamże, s.43.

Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w Polityce prywatności.