Rynek medyczny

Wyposażenie oddziałów szpitalnych w programie rządowym

Latem 2022 roku na stronach rządowych pojawiła się informacja o przyjęciu uchwały dotyczącej „Programu inwestycyjnego modernizacji podmiotów leczniczych” oraz stanowiska opiniujące w ramach konsultacji społecznych. To kolejny krok, który może pozytywnie wpłynąć na wyposażenie oddziałów szpitalnych w Polsce. Przypomnijmy, celem programu jest poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej oraz bezpieczeństwa udzielania świadczeń opieki zdrowotnej poprzez inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia[1].

Wyposażenie oddziałów szpitalnych i nie tylko

Okres realizacji programu zapowiedziano na lata 2022 – 2029, a jego budżet opiewa na około 7 miliardów złotych. W planach jest wyposażenie oddziałów szpitalnych w nowoczesny sprzęt. Innymi słowy, wymiana 90 000 łóżek szpitalnych wraz z 4500 stanowiskami intensywnej opieki medycznej. W planach subfunduszu jest również doposażenie 22 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, 422 nowe ambulansy, prawie 400 modernizacji czy doposażenia jednostek Państwowego Ratownictwa Medycznego. Subfundusz jest częścią tzw. Funduszu Medycznego, który powstał z inicjatywy Prezydenta RP, we współpracy z Ministrem Zdrowia. 31 marca 2022 zakończył się nabór wniosków dla podmiotów udzielających świadczeń dla dzieci.

Wyposażenie oddziałów szpitalnych Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu przez Famed Żywiec.

Przestarzałe wyposażenie oddziałów szpitalnych

Wyposażenie oddziałów szpitalnych musi zostać zmodernizowane. Według danych Ministerstwa Zdrowia, okres eksploatacji 58% łóżek szpitalnych stanowiących wyposażenie oddziałów szpitalnych w polskich placówkach przekracza 12 lat. Łóżka szpitalne jest często niedostosowane do aktualnych wymogów i potrzeb ochrony zdrowia. Ponadto, nie spełniają także funkcji, jakie powinny pełnić w procesie leczenia szpitalnego i rekonwalescencji[2]. Pierwotne założenia programu dotyczyły wymiany wszystkich łóżek szpitalnych (ponad 200 000[3]). Obecnie jednak wymianie podlegać ma 90 000 łóżek szpitalnych.

Wymiana wszystkich łóżek szpitalnych to ogromny koszt

Jak ocenia Famed Żywiec, czołowy polski producent sprzętu medycznego, wymiana wszystkich 200 000 łóżek mogłaby kosztować nawet 1,4 mld złotych. Sama tylko wymiana 90 000 łóżek to koszt oscylujący w granicach 630 mln złotych. Ponadto, gdyby doliczyć do tego wymianę łóżek na OIOM, całkowity koszt wyniósłby około miliarda złotych. Na finalny koszt operacji wpływ będą miały rosnące ceny stali i niedobór komponentów elektronicznych wykorzystywanych w sprzęcie tego typu. Dostawy spoza Polski mogą być ograniczane problemami transportowymi i słabą złotówką. W samym tylko 2023 roku planowane jest wydanie 258 milionów złotych[4].

wyposażenie oddziałów szpitalnych

Wyposażenie oddziałów szpitalnych w Polsce w specjalistyczne łóżka szpitalne nie jest na zadowalającym poziomie. Braki w wyposażeniu odkryła przed nami pandemia.

Nowoczesne łóżka szpitalne

Jak wygląda wyposażenie oddziałów szpitalnych sprzed lat? Kilkunastoletnie łóżka szpitalne dzieli przepaść technologiczna w stosunku to tych współczesnych modeli. Producenci sprzętu medycznego opracowując swoje rozwiązania, odnoszą się do dominujących trendów, które w ostatnim czasie przeszły małą rewolucje. Podobnie jak w branży motoryzacyjnej choć z zewnątrz modele samochodów wciąż wyglądają podobnie, to ich wnętrza kryją wiele nowoczesnych technologii. Współczesne wyposażenie oddziałów szpitalnych to zaawansowane technologiczne, połączone ze sobą wyroby medyczne. Łóżka szpitalne pozwalają dziś na więcej, oferując szereg funkcji wspierających personel medyczny w ich pracy.

— Łóżka szpitalne powinny wspierać personel medyczny w codziennych obowiązkach tak, aby ich wykonywanie było bardziej wydajne i wiązało się z jak najmniejszym nakładem pracy. Współczesne łóżka szpitalne oferują funkcjonalności wynikające z zastosowania elektrycznego sterowania i elementów elektronicznych. Celem nowoczesnego łóżka szpitalnego jest zapewnienie większego komfortu dla pacjenta i ułatwienie pracy personelu. Jednak jeszcze niedawno nie było to standardem. Niedostateczne wyposażenie oddziałów szpitalnych w Polsce to jedna z najważniejszych obserwacji minionych covidowych miesięcy. O poprawę komfortu pracy personelu medycznego, możemy zadbać już na etapie wyboru łóżka szpitalnego. Elektryczna regulacja, blokady sterowników czy funkcja Bardzo Wczesnej Mobilizacji Pacjenta to cechy, które znacząco mogą wpłynąć na jakość pracy personelu. Dlatego wszelkie funkcje ułatwiające obsługę i skracające czas wykonania niezbędnych czynności są szczególnie korzystne, a skrócenie procesu przynosi wymierne oszczędności dla systemu opieki zdrowotnej — mówi Marek Suczyk, wiceprezes Famed Żywiec.

Wyposażenie oddziałów szpitalnych bez łóżek z funkcją rehabilitacji

Raport MZ zwraca również uwagę na niedostosowanie bazy łóżkowej do funkcji rehabilitacyjnej[5]. W podsumowaniu konsultacji publicznych środowisko medyczne zarzuciło ustawodawcy, że obszar rehabilitacji nie został przewidziany do wsparcia ze środków PMPL[6]. Pozytywnym przykładem na to, jak nowoczesne łóżka szpitalne mogą być pomocne w obszarze rehabilitacji, jest bardzo wczesna mobilizacja (VEM). Pod tym pojęciem kryją się działania mające na celu umożliwienie jak najszybszego powrotu pacjenta do pełnego zdrowia. Dostępne analizy wykazują, że wczesna progresywna mobilizacja osób dorosłych, które przebywały w stanie krytycznym na OIOM, jest możliwa i bezpieczna[7]. Wyposażenie oddziałów szpitalnych w łóżka szpitalne z funkcją VEM miałoby pozytywny wpływ na poprawę rekonwalescencji pacjentów i wsparcie personelu medycznego.

4500 stanowiska OIT

Polska ma niewielki na tle niektórych europejskich krajów wskaźnik wysokospecjalistycznych łóżek OIOM-owych w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Wynosi on 6,9[8]. Dla przykładu w Czechach czy we Francji kształtuje się on na poziomie 11,6, na Węgrzech 13,8, a w Niemczech 38,7. Pandemia pokazała, że wyposażenie oddziałów szpitalnych OIOM w specjalistyczny sprzęt ma duże braki. Jesteśmy daleko w tyle w porównaniu z innymi europejskimi krajami.

— Gdyby odnieść się do poziomu tego wskaźnika we Francji, w Czechach czy na Węgrzech, to biorąc pod uwagę dorosłą populację naszego kraju, oznaczałoby to konieczność posiadania około 3,5-4 tysięcy wysokospecjalistycznych łóżek OIOM-owych. Chcąc dysponować bazą na poziomie takim jak w Niemczech, musielibyśmy zapewnić ponad 11 tysięcy takich łóżek. A wobec kosztu jednostkowego sprzętu tego typu, siłą rzeczy cała operacja wymiany bazy łóżkowej byłaby kosztowniejsza. W przypadku, gdyby dążyć do zapewnienia liczby łóżek w wariancie niemieckim, byłby to nawet dwukrotny wzrost. W tej uproszczonej analizie nie uwzględniamy aspektu, jakim jest konieczność rozbudowy oddziałów szpitalnych, w której zmieściłaby się taką ilość sprzętu — komentuje Marek Suczyk.

Źródła:

[1] https://www.gov.pl/web/zdrowie/subfundusz-modernizacji-podmiotow-leczniczych (dostęp 10.02.2023)

[2] https://www.prawo.pl/zdrowie/modernizacja-podmiotow-leczniczych,511632.html (dostęp 10.02.2023)

[3] https://wartowiedziec.pl/polityka-zdrowotna/8813-czna-liczba-ozek-szpitalnych-w-polsce (dostęp 14.02.2023)

[4] Uchwała nr 173 Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 2022 r. w sprawie ustanowienia programu inwestycyjnego pod nazwą „Program inwestycyjny modernizacji podmiotów leczniczych”.

[5] Uchwała nr 173 Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 2022 r. w sprawie ustanowienia programu inwestycyjnego pod nazwą „Program inwestycyjny modernizacji podmiotów leczniczych”, s. 40.

[6] Raport z konsultacji publicznych i opiniowania projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu inwestycyjnego pod nazwą „Program inwestycyjny modernizacji podmiotów leczniczych”.

[7] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7955568/ (dostęp 05.10.2022)

[8] The variability of critical care bed numbers in Europe en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_hospital_beds(dostęp 10.02.2023)

Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w Polityce prywatności.