Grafika przedstawiająca mapę krajów, w których w 2022 roku odnotowano starcia zbrojne. Infografika została stworzona na podstawie danych The Armed Conflict Location & Event Data Project.
Wyposażenie oddziałów szpitalnych dostosowane do warunków pracy
Przerwy w dostawach prądu, wilgoć, nieprzystosowane do warunków szpitalnych pomieszczenia czy brak dostępu do środków dezynfekcyjnych. Tak wygląda rzeczywistość, z jaką musi się mierzyć sprzęt medyczny ratujący życie ludzi w trakcie wojen, konfliktów czy kataklizmów. Zabezpieczenie taktyczne opieki medycznej wymaga zastosowania szczególnych środków i specjalistycznego sprzętu. Agencje rządowe na całym świecie dwoją się i troją, żeby zabezpieczyć się na wypadek takich sytuacji. W tym celu skupują i magazynują wyposażenie oddziałów szpitalnych, które w razie potrzeby będzie wysłane w miejsce konfliktu czy kataklizmu. Taki sprzęt często musi pracować w warunkach polowych lub niedostosowanych do standardów szpitalnych. Wybierając odpowiedni sprzęt podczas zatowarowania możemy w znaczący sposób wpłynąć na jakość pomocy medycznej w ekstremalnych sytuacjach. Przyjrzyjmy się trzem głównym produktom spotykanym w szpitalach i zastanówmy się, jakie cechy powinny posiadać, aby sprostać wymaganiom, z którymi przyjdzie im się zmierzyć.
Łóżka szpitalne
Wiedząc o tym, że łóżka szpitalne będą pracować w trudnych warunkach powinniśmy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze zastanówmy się czy wybrać łóżko proste, którego funkcje nie będą uzależnione od dostaw prądu, czy łóżko elektryczne. Łóżko proste sprawdzi się wszędzie tam, gdzie będzie się od niego wymagać niezawodności. Manualna regulacja oparcia pleców czy segmentu nóg zdecydowanie zaspokoi wymagania pacjentów z lekkimi obrażeniami. W przypadku łóżek ze sterowaniem elektrycznym wybierajmy rozwiązania, które pozwolą nam na zmianę pozycji przy użyciu zasilania bateryjnego w sytuacji awaryjnej. Łóżka szpitalne powinny być również wyposażone w duże koła ułatwiające przetaczanie po nierównym terenie i pokonywanie niewielkich przeszkód. Pomocne może okazać się również 5 koło. Nie trzeba chyba wspominać, że wyposażenie oddziałów szpitalnych powinno być odpowiednio zabezpieczone przed wpływem środowiska. Mile widziana będzie również obecność technologii ograniczającej rozwój drobnoustrojów. Takie rozwiązanie może mieć wpływ na obniżenie ilości zakażeń szpitalnych w sytuacji ograniczonego dostępu do środków dezynfekcyjnych.
Stół operacyjny – manualny czy elektryczny?
Przy wyborze odpowiedniego stołu operacyjnego również należy zwrócić uwagę na sposób regulacji. Jeżeli wiemy, że ograniczenia w dostawie prądu będą permanentnie wpływać na naszą pracę, wybierzmy stół ze sterowaniem manualnym. W stołach tego typu regulacja ruchów odbywa się zazwyczaj za pomocą niezawodnych sprężyn gazowych i pompy hydraulicznej. To one odpowiedzialne są za zmianę wysokości blatu, kątowego nachylenia podnóżków, podgłówka czy segmentu pleców. Wybór odpowiedniego modelu pozwoli również na ustawienie przechyłów bocznych, przesuwu wzdłużnego oraz wypiętrzenia ławeczki nerkowej. Wszędzie tam, gdzie potrzebny będzie nam stół ze sterowaniem elektrycznym, zwróćmy uwagę na możliwość obsługi stołu przy zasilaniu bateryjnym. Ważna w tym miejscu będzie ilość cykli, jakie dany model będzie w stanie wykonać przy pełnym naładowaniu. Dobrym wyborem będzie również wybór stołu z napędem alternatywnym. To on zapewni nam pracę wszystkich regulacji elektrohydraulicznych również w przypadku awarii sterowania lub utraty możliwości zasilania. Takie stoły posiadają dwa niezależne układy napędowe – elektrohydrauliczny i mechaniczno-hydrauliczny.
Stół operacyjny Famed Żywiec z napędem alternatywnym AlterSafe™.
Jaki jeszcze powinien być stół operacyjny do zadań specjalnych?
Ważny aspekt będzie stanowić również rodzaj podstawy i system jezdny. W miejscach z nierównym podłożem doskonale sprawdzi się postawa z dużymi kołami zapewniająca stabilność i bezpieczeństwo. Podobnie jak w przypadku łóżek szpitalnych zwróćmy uwagę na stopień zabezpieczenia przed oddziaływaniem środowiska oraz jakość materiałów, z których zbudowany jest stół. Najlepszym wyborem będą stoły wykonane z najlepszej na rynku stali nierdzewnej AISI 316L poddanej procesowi elektropolerowania lub stoły obudowane włóknem węglowym, które nie tylko wykazują się lepszą odpornością na warunki środowiskowe, ale również na środki dezynfekcyjne. Włókno węglowe cechuje się również większą wytrzymałością i elastycznością, chroniąc najważniejsze podzespoły stołu przed uszkodzeniem.
Wyposażenie oddziałów szpitalnych – wózki do transportu pacjentów
Wybór wózka do transportu chorych z odpowiednimi funkcjami może okazać się prawdziwym game changerem zwiększającym pole jego zastosowania. Już prosty wózek dwusekcyjny ze sterowaniem manualnym w ekstremalnych sytuacjach może posłużyć, jako stół zabiegowy. Biorąc pod uwagę takie zastosowanie powinniśmy zwrócić uwagę na obecność przechyłów Trendelenburga i Anty-Trendelenburga. Kluczowa będzie również możliwość szybkiego opuszczenia oparcia pleców do czynności resuscytacyjnych. Oczywiście wybór wózków trzysekcyjnych da nam większe możliwości związane z pozycjonowaniem pacjenta i wykorzystaniem np. jako łóżko szpitalne w awaryjnych sytuacjach. Wychodząc poza schemat wykorzystania wózka, zwróćmy również uwagę możliwość montażu dodatkowego wyposażenia – szyny boczne do montażu akcesoriów potrzebnych do zabiegów czy półka na monitory. Nie zapominajmy, że podstawową funkcją wózka jest transport chorych. Wyposażenie oddziałów szpitalnych tego typu powinno być zaopatrzone w duże koła ułatwiające manewrowanie, ergonomiczne uchwyty służące do przetaczania, blokadę kół, koło kierunkowe czy 5 koło.
Źródła:
[1] https://www.iiss.org/blogs/analysis/2022/11/acs-2022-introduction# (dostęp 08.03.2023)
[2] https://www.statista.com/statistics/1293492/ukraine-war-casualties/ (dostęp 08.03.2023)
[3] https://acleddata.com/dashboard/#/dashboard (dostęp 08.03.2023)
[4] https://www.npr.org/2022/03/31/1089884798/united-nations-conflict-covid-19-ukraine-myanmar-sudan-syria-yemen (dostęp 08.03.2023)