Rynek medyczny

Soczewki EDoF – pionierski zabieg wykonany w klinice w Bydgoszczy

Początkiem roku w Klinice Okulistycznej Oftalmika w Bydgoszczy został przeprowadzony zabieg wszczepienia soczewki EDoF (Extended Depth of Focus) nowej generacji. Ten nowy rodzaj soczewek wewnątrzgałkowych w Polsce pojawił się parę miesięcy temu, bydgoska klinika jako pierwsza w Polsce podjęła się zabiegu ich wszczepienia. [1] Zabieg stanowi istotny krok naprzód w dziedzinie chirurgii oka w Polsce, otwiera również nowe perspektywy dla pacjentów z zaćmą oraz prezbiopią, oferując pacjentom nowe możliwości poprawy jakości życia poprzez zaawansowane rozwiązania technologiczne w korekcji wzroku.

Czym są soczewki EDoF

Soczewki EDoF (Extended Depth of Focus), czyli soczewki o wydłużonej głębi ostrości. Poprawiają zarówno widzenie na odległość, jak i z bliska od 40 cm i są dostępne w Polsce od 2016 r.[2] Ich pojawienie się stanowiło przełomową innowację w leczeniu zaćmy i starczowzroczności. Produkt ten jest cały czas udoskonalany. Soczewki EDoF  zostały zaprojektowane tak, aby tworzyć ciągły zakres ostrości widzenia, od odległości pośrednich do dalekich, z bardziej zredukowanym obszarem na bliską odległość. [3] Mają one specjalną konstrukcję, która rozciąga ostrość, zapewniając dobre widzenie zarówno na dalekie, jak i średnie odległości (patrzenie na komputer). Zapewniają lepszą jakość widzenia w dal, niż soczewki wieloogniskowe.[4] Mają również unikalną konstrukcję i strukturę, która rozprasza światło, minimalizując dyskomfort związany z widzeniem z różnych odległości.

soczewki EDoF

Szansa dla pacjentów z prezopią

Prezbiopia (in. Starczowzroczność) to naturalny proces fizjologiczny związany ze starzeniem się naszego organizmu. W wyniku tych zmian mogą zacząć pojawiać się problemy z widzeniem na bliskie odległości. Występuje zazwyczaj po 40. roku życia i jest spowodowana zmniejszoną elastycznością soczewki oka oraz osłabieniem mięśni rzęskowych, które kontrolują akomodację[5]. Prezbiopia jest naturalną częścią procesu starzenia się i choć nie można jej zapobiec, istnieje wiele skutecznych metod korygowania jej efektów. Jest to również jedno ze schorzeń, które kwalifikuje pacjenta do zabiegu wszczepienia soczewki EDoF, pozwalającej na korekcję krótkowzroczności i dalekowzroczności.

Soczewki EDoF mogą również pomóc pacjentom z zaćmą

Zaćma (zwana również kataraktą) to zmętnienie naturalnie przejrzystej soczewki znajdującej się w oku. To naturalny proces, postępujący wraz z wiekiem – najpierw soczewka traci elastyczność, następnie dochodzi do postępującego zmętnienia i rozwija się zaćma.[5] Soczewki EDoF w porównaniu do standardowych soczewek jednoogniskowych wewnątrzgałkowych, poszerzają zakres ostrości wzroku. Mają również za zadanie poprawić jakość widzenia na różne odległości. To jest szczególnie korzystne dla pacjentów z zaćmą, którzy chcą uniknąć  noszenia okularów do czytania czy do patrzenia na odległość.

Soczewki EDoF to znaczny postęp technologiczny

Soczewki wewnątrzgałkowe EDoF,  to rozwiązanie, które reprezentuje znaczący postęp w technologii wewnątrzgałkowych soczewek, łącząc zalety soczewek jednoogniskowych i multifokalnych z mniejszą liczbą wad. Te innowacyjne soczewki zapewniają wysoki poziom niezależności od okularów. Powodują mniej niepożądanych skutków ubocznych, szczególnie w zakresie widzenia w nocy, w porównaniu z soczewkami wieloogniskowymi[7]. Ta nowoczesna soczewka zapewnia pełen zakres widzenia, dobrą nieskorygowaną ostrość widzenia do dali i na odległości pośrednie. Oferuje pacjentom z zaćmą i prezbiopią możliwość cieszenia się życiem bez ciągłej potrzeby sięgania po okulary korekcyjne. Tylko niewielkie grono klinik w Europie oferuje możliwość wszczepienia soczewek EDoF, od tego roku jedną z nich staje się właśnie klinika w Bydgoszczy.

Źródła:

[1] https://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,30608950,bydgoska-klinika-okulistyczna-wszczepila-pioniersko-nowy-rodzaj.html (dostęp 10.07.2024)

[2] https://www.focus.pl/artykul/soczewka-edof-pierwszy-zabieg-w-polsce (dostęp 10.07.2024)

[3] https://www.okulista.com.pl/soczewki-o-wydluzonej-ogniskowej/ (dostęp 10.07.2024)

[4] https://okulistykaakademicka.pl/wybor-soczewki-wewnatrzgalkowej/ (dostęp 10.07.2024)

[5] https://prezbiopia.pl/ (dostęp 10.07.2024)

[6] https://instytutoka.pl/zacma-objawy/(dostęp 10.07.2024)

[7] www//prezbiopia.pl/2020/03/06/soczewki-wewnatrzgalkowe/ (dostęp 10.07.2024)

Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w Polityce prywatności.