Opieka nad pacjentem

Łóżka szpitalne i ich rola w zapobieganiu odrespiratorowemu zapaleniu płuc

Nadrzędnym celem każdego oddziału intensywnej opieki medycznej jest leczenie pacjentów w stanie zagrożenia życia. Pacjenci trafiający na OIT często wymagają wspomagania czynności różnych narządów. Niektórzy pacjenci, ze względu na stan swojego zdrowia, potrzebują wsparcia wentylacji mechanicznej. Podłączenie pacjenta pod respirator wspomaga funkcje jego płuc i pozwala na wymianę gazową pomiędzy narządami i układami. Niestety korzystanie z tego typu urządzeń wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, takich jak odrespiratorowe zapalenie płuc[1]. Zastanówmy się, jak łóżka szpitalne mogą pomóc w zapobieganiu VAP i jaką rolę pełni kąt 30° w oparciu pleców.

Łóżka szpitalne w pozycjonowaniu pacjentów podłączonych do respiratorów

Z odrespiratorowym zapaleniem płuc (VAP – ventilator-associated pneumonia) mamy do czynienia wtedy, kiedy dochodzi do zapalenia miąższu płucnego, wywołanego czynnikiem infekcyjnym, które nie występowało przed podłączeniem pacjenta do respiratora[2]. Czynnikiem, który wpływa na ryzyko wystąpienia VAP jest wentylacja trwająca więcej niż 48 godzin[3]. Pacjenci OiT są szczególnie narażeni na zakażenia spowodowane pobytem w szpitalu, dotyczy to także układu oddechowego. VAP jest określane jako najbardziej powszechne zakażenie szpitalne na oddziale OiT. W badaniach nawet 28% pacjentów po mechanicznej wentylacji zapada na to schorzenie[4]. Wg zaleceń CDC dotyczących profilaktyki w bakteryjnych zapaleniach płuc, związanych z użyciem wentylacji mechanicznej, nabytych w szpitalach istotne jest pozycjonowanie pacjenta. Pomocną dłonią mogą być łóżka szpitalne z możliwością ustawienia oparcia pleców pod kątem pomiędzy 30° a 45°. Oczywiście jeżeli nie ma do tego innych przeciwwskazań zdrowotnych[5]. Jak więc widać łóżka szpitalne mogą wspomóc personel medyczny w zapobieganiu VAP.

Zaawansowany sprzęt medyczny wsparciem dla personelu medycznego

Czy kąt pomiędzy liniami na grafice to kąt 30°? Odgadnięcie zapewne będzie prostsze niż ocena na żywo – kiedy patrzymy na łóżka szpitalne. Producent sprzętu medycznego Famed Żywiec wskazuje, że personel medyczny użytkujący łóżka szpitalne ma problem z określeniem dokładnego kąta nachylenia oparcia pleców. Z ich doświadczeń i rozmów z pracownikami OiT wynika, że zaprzestają oni regulacji oparcia pleców w okolicy 15°, sądząc, że ustawienie oscyluje już powyżej 30. Niezwykle trudne jest określenie właściwego kąta bez wsparcia odpowiednich rozwiązań technologicznych. Szczególnie kiedy mamy przed sobą łóżka na OIOM z pacjentem, materacem, pościelą, przewodami anestezjologicznymi, czujnikami, kroplówkami i innymi elementami wyposażenia oddziału intensywnej opieki. Na szczęście na rynku są już dostępne łóżka szpitalne wyposażone w odpowiednie rozwiązania wspierające personel medyczny w prawidłowym pozycjonowaniu pacjenta.

łóżka szpitalne

Znacznie łatwiej rozpoznać kąt na rysunku niż na żywo, patrząc na łóżka szpitalne.

— Chęć zapewnienia łatwiejszej i wyższej klasy opieki nad pacjentem przyświecała nam podczas wprowadzania alarmów oraz blokad integrowanych z oparciem pleców. Łóżka szpitalne Famed  NEXO posiadają dedykowany tryb do pierwszej fazy VEM (bardzo wczesnej mobilizacji), w którym oparcie pleców zatrzyma się w kącie 30°. Dodatkowo wskaźnik kątowy zawsze da nam aktualną informację o położeniu segmentu pleców. Łóżka na OIOM Famed LE-13 wyposażone zostały dodatkowo w alarm sygnalizujący zatrzymanie oparcia pleców w optymalnym kącie 30° oraz 45°. Te zaawansowane łóżka na OIOM oferują personelowi medycznemu możliwość określenia własnej wartości zatrzymania oparcia pleców. Pozwala to dostosować łóżka szpitalne do konkretnego pacjenta — mówi Michał Grossy, marketing & product manager w Famed Żywiec.

łóżka szpitalne

Łóżko szpitalne Famed NEXO posiadają funkcję, które ułatwiają personelowi medycznemu zatrzymanie oparcia pleców w pozycji 30 stopni.

Łóżka szpitalne, jako element wspierający prewencje VAP

Jak zatem widać, nowoczesne łóżka szpitalne to pomocna dłoń w zapobieganiu odrespiratorowego zapalenia płuc. Rekomendacje CDC dotyczące profilaktyki bakteryjnego zaplenia płuc wywołanego wentylacją mechaniczną, które przytaczaliśmy wcześniej, pokazują, że właściwe pozycjonowanie pacjenta może pomóc w zapobieganiu VAP. Kluczowe w tym miejscu będą jednak umiejętności personelu związane z określeniem właściwego kąta sekcji pleców w łóżkach szpitalnych lub korzystanie z modeli, które wspierają pozycjonowanie. Wykorzystanie takich technologii, jak te zaimplementowane przez Famed Żywiec znacznie ułatwią sprawę. Oczywiście jest to tylko jeden z elementów, który może pomóc w ograniczeniu występowania tego powikłania u pacjentów wentylowanych mechanicznie. Niezwykle ważna w tym miejscu będzie właściwa opieka nad pacjentem. Warto więc już na etapie zakupu zadbać o wybór właściwego łóżka szpitalnego na OIOM.

Źródła:

[1] Łazowski T, Maciejewski D. Specyfika zakażeń w oddziałach intensywnej terapii: zapalenie płuc związane ze stosowaniem wentylacji mechanicznej (cz. I). Zakażenia 2006; 6(6): 23–26.

[2] Chastre J., Fagon J.Y. Ventilator-associated pneumonia. Am. J. Respir. Crit. Care Med. 2002; 165: 867–903.

[3] Piotr Bobik, Andrzej Siemiątkowski, Zapalenie płuc i inne infekcje związane z wentylacją mechaniczną, ViaMedica, str. 472.

[4] Hunter J.D., Corry P.R.: „Ventilator – associated pneumonia” BJA CEPD 2002.

[5] Tablan OC, Anderson LJ, Besser R, Bridges C, Hajjeh R. Guidelines for preventing health-care – associated pneumonia, 2003: recommendations of CDC and the Healthcare Infection Control Practices Advisory Committee. MMWR Recomm Rep. 2004;53:1–36.

Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w Polityce prywatności.