Chirurgia

Stół operacyjny — czy wysokość blatu wpływa na ergonomię pracy?

Stół operacyjny i technologie związane z jego produkcją zmieniają się dynamicznie. Producenci sprzętu medycznego stale dostosowują swój sprzęt medyczny do aktualnych trendów i wymogów. Wymuszają to na nich coraz to nowsze metody operacyjne oraz zalecenia dotyczące prawidłowej postury przy stole chirurgicznym. Wraz ze wzrostem zainteresowania operacjami bariatrycznymi rozwija się również technologia pozwalająca wyprodukować stół spełniający wymagania tej dziedziny. Bariatryczny stół operacyjny często musi mierzyć się z wysokim obciążeniem sięgającym nawet pół tony. Do osiągnięcia tych parametrów niezbędny jest rozwój sektora sterowników elektrycznych i siłowników hydraulicznych. Te dwa elementy w połączeniu z segmentowaną kolumną pozwalają na zmianę regulacji wysokości nawet przy obciążeniu wymaganym w bariatrii.

Średnia wartość minimalnego położenia blatu

W analizie wykonanej przez polskiego producenta sprzętu medycznego, można zauważyć, że średnia wartość minimalnego położenia wysokości blatu bez materaca wynosi 633 mm. Do określenia tej wartości posłużyła analiza danych technicznych 58 modeli stołów operacyjnych z całego świata, które zdaniem Famed Żywiec najczęściej pojawiają się na rynku. Blaty najbardziej zaawansowanych stołów operacyjnych schodziły nawet do poziomu poniżej 600 mm, czego przykładem jest Famed OPTIMA 5.20 (550 mm)[1]. Dlaczego to tak ważne?

Stół operacyjny w niskiej konfiguracji blatu

Stół operacyjny Famed OPTIMA umożliwia obniżenie blatu do poziomy 550 mm od podłogi.

Stół operacyjny w dostępie laparoskopowym

Badanie dotyczące ergonomii pracy chirurgów w dostępie laparoskopowym wykazało, że w ponad 95%[2] przypadków blat stołu był umiejscowiony zbyt wysoko[3]. W symulowanych operacjach ochotnikom wręczono laparoskopy i wprowadzono je w stół operacyjny z fikcyjnym blatem roboczym pod kątem 20°, 30° oraz 40°. Ochotnikom zablokowano ręce w stawie łokciowym w kącie 90° lub 120°. Mierzono wysokość fikcyjnej ściany jamy brzusznej od podłogi. Minimalna zanotowana wartość wynosiła zaledwie 30 cm, a maksymalna 60,5 cm.  Pamiętajmy jednak , że do tej wartości należy jeszcze doliczyć materac oraz ciało pacjenta. W dodatku badanie pokazało, że stół operacyjny ustawiony w wysokim położeniu ułatwia nacięcie skóry skalpelem. Biorąc pod uwagę powyższe, wiemy skąd wzięła się implementowana obecnie w każdym stole regulacja wysokości z poziomu pilota.

Stół

Stół operacyjny Famed OPTIMA z nisko ułożonym blatem oraz podwójnie odwodzonymi podnóżkami, które pozwalają na dalsze obniżenie wysokości pola operacyjnego – nawet do 40 cm.

Stół operacyjny z dobrym parametrem minimalnej wysokości blatu

Podobne badania wykazały, że stół operacyjny z nisko schodzącym blatem poprawia komfort pracy chirurgów. W badaniu wzięło udział 21 chirurgów, a potwierdzeniem jego wyników były dane statystyczne z pomiarów EMG. W trakcie pomiaru mierzono sygnał z prawego mięśnia naramiennego i czworobocznego[4]. Konkluzją tego badania była potrzeba przeprojektowania stołów operacyjnych, które oferowałyby niższe minimalne wartości ustawienia blatu. Zmodernizowany stół operacyjny pozwoliłby na poprawę komfortu pracy chirurgów i personelu medycznego. Ponadto, badania realizowane przy współpracy z chirurgami pokazują, jak ważny jest stół operacyjny z dobrym parametrem minimalnej wysokości blatu.

Stół operacyjny z możliwością niskiego ułożenia blatu pozwala na wykonywanie operacji kręgosłupa w dostępie tylnym na materacu lub w ramie wypiętrzającej.

Stół operacyjny z regulacją wysokości to komfort i bezpieczeństwo pracy niezależnie od wzrostu

Blat stołu operacyjnego znajdując się zaledwie 550 mm do podłogi, wspomaga nie tylko prawidłową posturę chirurga, ale również umożliwia bezpieczną pracę niższym osobom. Stół operacyjny z nisko schodzącą kolumną eliminuję konieczność stosowania podestów, które jednak stanowią poważne ryzyko upadku. Pozbycie się podestu umożliwia również bezpieczne pozycjonowanie sterowników nożnych do diatermii i innych urządzeń znajdujących się na podłodze. Niska konfiguracja jest szczególnie ważna wtedy, kiedy na naszym stole pojawiają się osoby z otyłością. Uzyskanie optymalnego dostępu do ciała bardzo otyłego pacjenta wymaga niskiego pozycjonowania blatu. Nisko opuszczony blat pozwala również zająć pozycję siedzącą, wymaganą podczas niektórych procedur z zakresu ginekologii, urologii, oftalmologii czy neurochirurgii. Nowoczesny stół do chirurgii precyzyjnej umożliwi przyjęcie wygodnej pozycji podczas wielogodzinnych interwencji chirurgicznych.

Stół operacyjny umożliwiający wykonywanie operacji twarzoczaszki w pozycji siedzącej.

Źródła:

[1] Analiza własna, bierze pod uwagę 58 stołów operacyjnych z całego świata uważanych przez Famed Żywiec za konstrukcje najczęściej pojawiające się na rynku. Dane techniczne pochodzą z katalogów producentów.

[2] Matern U, Waller P, Giebmeyer C, Rückauer KD, Farthmann EH. Ergonomics: requirements for adjusting the height of laparoscopic operating tables. JSLS. 2001 Jan-Mar;5(1):7-12. PMID: 11303999; PMCID: PMC3015407.

[3] dotyczy instrumentów z długimi wysięgnikami u pacjentów z odmą otrzewnową.

[4] Berquer R, Smith WD, Davis S. An ergonomic study of the optimum operating table height for laparoscopic surgery. Surg Endosc. 2002 Mar;16(3):416-21. doi: 10.1007/s00464-001-8190-y. Epub 2001 Nov 16. PMID: 11928019.

Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w Polityce prywatności.