Czym jest niepłodność
Na początku zadajmy sobie pytanie – czym jest płodność u mężczyzn i czym różni się od niepłodności i bezpłodności? Znaczenie tych pojęć jest ogromnie ważne, bo choć brzmią podobnie, to oznaczają zupełnie coś innego.
Płodność
Płodność u ludzi to zdolność do poczęcia istoty ludzkiej. Aktywizacja płodności następuje wraz z uaktywnieniem się czynności hormonalnych układu płciowego. Wtedy to wykształcają się wtedy odmienne u chłopca i dziewczynki cechy budowy ciała umożliwiające współżycie seksualne [3]. Płodność u mężczyzn uzależniona jest od prawidłowego wytwarzania plemników, drożności nasieniowodów i zdolności do podjęcia aktywności seksualnej. Spełniający te warunki mężczyzna jest potencjalnie płodny aż do późnej starości, chyba że pojawią się u niego choroby mogące być przyczyną utraty płodności [4].
Bezpłodność
Szacuje się, że w Polsce nawet co piąta para w wieku rozrodczym zmaga się z problemami związanymi z płodnością. Zgodnie z definicją przekazaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), mianem bezpłodności określa się trwałą niezdolność do rozrodu u jednego z partnerów (dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn). Stan ten jest nieuleczalny, dlatego też jedynym sposobem na posiadanie potomstwa przez parę dotkniętą tą przypadłością jest inseminacja nasieniem dawcy, adopcja lub zapłodnienie in vitro (pod warunkiem, że kobieta jest płodna) [5].
Niepłodność
Niepłodność określana jest przez Światową Organizację Zdrowia jako niemożność zajścia w ciążę przez okres co najmniej 12 miesięcy pomimo regularnego współżycia seksualnego (3-4 razy w tygodniu) i bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Obecnie WHO uznaje niepłodność za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Zmaga się z nią już blisko 20% par w Polsce, czyli około 1,5 miliona osób [6].