Aktualności

Studia medyczne w Bielsku-Białej

Dostępność specjalistów lub konieczność „odstania” kolejki w oczekiwaniu na skorzystanie z ochrony zdrowia pozostają sprawą pierwszorzędnej wagi. W Polsce borykamy się z problemami w tym obszarze, na co dodatkowo nakłada się utrzymywanie się dość niskiej liczby lekarzy [1]. Dodatkowo wśród osób wykonujących ten zawód spory odsetek stanowią ludzie pow. 55 roku życia, co stawia nas w niekorzystnej sytuacji [2]. Nie dziwią zatem starania o zwiększenie dostępności kształcenia na kierunkach medycznych. Z takich możliwości można obecnie również korzystać w Bielsku-Białej. Aż dwie uczelnie uruchomiły w tym mieście studia medyczne. W planach jest utworzenie lokalnego centrum symulacji medycznych. Jego pojawienie się stworzy jeszcze lepsze warunki do zdobywania wiedzy o najlepszych technologiach wykorzystywanych w ochronie zdrowia. Korzystanie z wyposażenia oddziałów szpitalnych umożliwia studentom przygotowanie się do pracy w warunkach zbliżonych do realiów panujących w placówkach. 

Studia medyczne otwierają się na młodych w Bielsku-Białej

Młodzi ludzie chętni do uzyskania dyplomu lekarskiego lub pielęgniarskiego od bieżącego roku akademickiego mają  takie możliwości także w Bielsku-Białej. Studia medyczne otwiera nowo powołany Uniwersytet Bielsko-Bialski (powstały w wyniku przekształcenia ATH) oraz filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach [3]. Uniwersytet Bielsko-Bialski ma w swojej ofercie studia medyczne na kierunkach magisterskich: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne i zdrowie publiczne. Natomiast filia ŚUM zaprasza na jednolite studia magisterskie na kierunku lekarskim. Zajęcia kliniczne będą realizowane w funkcjonujących w Bielsku-Białej i regionie szpitalach [4]. W roku akademickim 2023/2024 naukę rozpoczęło tu 75 przyszłych (jak wierzymy) adeptów medycyny [5]. O sensowności decyzji o utworzeniu filii świadczy zainteresowanie uruchomionymi w Bielsku studiami. Jak mówił prof. Edward Wylegała, prorektor ŚUM ds. rozwoju i transferu technologii:

W Bielsku-Białej mieliśmy 14 kandydatów na jedno miejsce, a w Katowicach dziewięciu. Cieszymy się bardzo, bo to potwierdza, że było warto. To ludzie nie tylko z Bielska-Białej i okolicy, lecz też z innych rejonów kraju”[6].

Centrum Symulacji Medycznej

Gorące dyskusje w środowisku medycznym wzbudza kwestia jakości kształcenia. Część komentujących obawia się, że przez studia medyczne  prowadzone przez uczelnie nie o profilu medycznym, spadnie jego poziom. A to może odbić się na pacjentach. W mediach można było przeczytać o pomysłach organizacji nauki, które dla studentów wiązałyby się z koniecznością pokonania kilkuset kilometrów. Niewątpliwie szerokiemu otwarciu na kształcenie przyszłych lekarzy i pielęgniarek powinna towarzyszyć dbałość o jego wysoką jakość. Z jednej strony dotyczy to oczywiście kadry naukowej, lecz nie bez znaczenia pozostają aspekty logistyki i dostępu do nowoczesnych technologii. Zapoznanie się z tym jak funkcjonują nowoczesne łóżka szpitalne czy stoły operacyjne na etapie kształcenia jest niewątpliwie niezwykle istotne.
Łóżka szpitalne Famed NEXO na wyposażeniu CSM w Ostravie - Studia Medyczne

Łóżka szpitalne Famed NEXO na wyposażeniu CSM w Ostravie

W Bielsku-Białej planują utworzyć własne CSM

W Bielsku planują utworzyć własne CSM. Jak informowali przedstawiciele władz Bielska-Białej, plany związane z uruchomieniem filii ŚUM obejmują również adaptację kompleksu budynków na placu Fabrycznym. W myśl założeń ma się w nich znaleźć m.in. centrum symulacji medycznej [7].

To dobra wiadomość, bowiem takie centra są wydatną pomocą w procesie kształcenia na kierunkach medycznych, gdzie praktyka odgrywa olbrzymią rolę w prawidłowym przygotowaniu do pełnienia obowiązków zawodowych. Pozwalają w dobrze symulowanych warunkach mierzyć się z zadaniami, które czekają studentów w prawdziwym szpitalu” komentuje Michał Grossy, dyrektor ds. rozwoju produktów w Famed Żywiec.

CSM wpisuję się w nowe standardy kształcenia lekarzy

Zgodnie z przyjętymi przez Ministerstwo Zdrowia na przełomie września i października 2023 roku, nowymi standardami kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów co najmniej 5% łącznej liczby godzin zajęć w tych grupach powinno być realizowanych w symulowanych warunkach klinicznych [8].

Planowane utworzenie centrum symulacyjnego w Bielsku-Białej to zatem wyraźny sygnał, że władze uczelni i samorząd ten kluczowy aspekt – dbałości o jakość kształcenia – traktują priorytetowo. Ten aspekt swoimi kompetencjami i doświadczeniami wyniesionymi ze światowych rynków wspierają również producenci sprzętu medycznego. W tym również Famed Żywiec, który wyposażał w stoły chirurgiczne, łóżka szpitale i inny sprzęt centra symulacji medycznej podobne do planowanego w Bielsku-Białej.

Studia medyczne i Centra Symulacji Medycznej to przyszłość kształcenia

Jedno z takich centrów znajduje się również w nieodległej czeskiej Ostrawie. Centrum Symulacji Medycznej Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Ostrawie funkcjonuje tam od października 2022 roku. Polski producent sprzętu medycznego Famed Żywiec dostarczył tej nowoczesnej placówki dydaktycznej łóżko szpitalne Famed NEXO, które znalazło się na wyposażeniu Pediatrycznego Oddziału Intensywnej Terapii. W Ostrawie NEXO jest wykorzystywane na symulowanym dziecięcym oddziale intensywnej terapii, a nauka odbywa się tu dodatkowo z wykorzystaniem specjalistycznych fantomów. To dokładnie taki sam sprzęt, jaki znajduje się na wyposażeniu wielu oddziałów szpitalnych. Korzystanie z niego na etapie studiowania pozwala zatem poznać funkcjonalność sprzętu, którym przyszli lekarze będą się posługiwać. Do dyspozycji studentów udostępniony został również stół będący wyposażeniem sal operacyjnych w wielu szpitalach, który pomaga zapoznawać się z realiami zabiegów chirurgicznych.

Stół operacyjny Famed Żywiec

Stół operacyjny Famed Żywiec w Centrum Symulacji Medycznej w Ostravie.

Polski producent sprzętu medycznego wspomaga kształcenie na studiach medycznych

Podobne ośrodki szkoleniowe funkcjonują już w Polsce od lat. Możemy je znaleźć we Wrocławiu, Warszawie czy Olsztynie.

Potencjał budynków w Bielsku-Białej, planowanych do adaptacji na centrum symulacji medycznych, daje możliwość zorganizowania tam jednostki oferującej ponadprzeciętne możliwości zdobywania praktycznych umiejętności przez adeptów medycyny. Wierzymy w powodzenie tych starań. Deklarujemy jako producent sprzętu medycznego gotowość do współpracy na polu wyposażenia jej w sprzęt oferujący najnowsze technologie wdrażane w łóżkach szpitalnych czy stołach chirurgicznych – komentuje Michał Grossy, dyrektor ds. rozwoju produktów w Famed Żywiec.

Studia medyczne szansą na wzrost liczby lekarzy

Średnia wieku lekarza w Polsce to około 52 lata [9], a w przypadku pielęgniarki ten wskaźnik kształtuje się na poziomie 53 lat [10]. Jednocześnie nawet 1/5 aktywnych zawodowo lekarzy jest w wieku, który umożliwia im przejście na emeryturę [11]. Te dane powodują konieczność podjęcia działań zmierzających do zwiększenia liczby młodych ludzi kształcących się na kierunkach medycznych.

Obecnie takie możliwości przyszłym lekarzom oferuje 35 podmiotów [12]. Łącznie w roku akademickim 2023/2024 udostępnionych jest ponad 10 tys. miejsc, w tym ok. 8,5 tys. na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych prowadzonych w języku polskim. Jak wynika z informacji Ministerstwa Zdrowia zwiększyła się również liczba uczelni i studentów pielęgniarstwa. Kształcenie w tej specjalności zapewnia aktualnie 121 szkół wyższych, a naukę na pierwszym roku studiów licencjackich rozpoczęło ponad 12 tys. osób [13].

Źródła:

[1] Polska ma najmniej lekarzy w całej Unii Europejskiej – Puls Medycyny – pulsmedycyny.pl (dostęp 10.10.2023)

[2] Pielęgniarki i położne/ jaka średnia wieku w Polsce? | PolitykaZdrowotna.com (dostęp 10.10.2023)

[3] https://rekrutacja.ubb.edu.pl/kierunki-studiow (dostęp 10.10.2023)

[4] W filii SUM w Bielsku-Białej prowadzone będzie kształcenie przeddyplomowe. Kierunek lekarski – Serwis studencki SUM (dostęp 10.10.2023)

[5] https://www.rynekzdrowia.pl/Nauka/Zainaugurowano-pierwszy-rok-w-filii-Slaskiego-Uniwersytetu-Medycznego-75-studentow-zlozylo-slubowanie,250577,9.html (dostęp 10.10.2023)

[6] https://beskidy.eska.pl/studia-lekarskie-w-bielsku-bialej-w-miescie-powstanie-filia-slaskiego-uniwersytetu-medycznego-jest-zgoda-ministerstwa-aa-67RL-Meuv-DBtR.html (dostęp 10.10.2023)

[7] https://bielsko.biala.pl/aktualnosci/51852/miasto-odda-grunty-warte-90-mln-zl-nowy-wlasciciel-juz-rozstrzyga-pierwszy-przetarg (dostęp 10.10.2023)

[8] Standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów – rozporządzenie podpisane – Ministerstwo Edukacji i Nauki – Portal Gov.pl (www.gov.pl) (dostęp 10.10.2023)

[9] Cowzdrowiu – GUS: w Polsce jest 126 tys. lekarzy i 211 tys. pielęgniarek (dostęp 10.10.2023)

[10] Pielęgniarki i położne/ jaka średnia wieku w Polsce? | PolitykaZdrowotna.com (dostęp 10.10.2023)

[11] Cowzdrowiu – GUS o medykach w Polsce: rośnie liczba, ale coraz starsi (dostęp 10.10.2023)

[12] KIERUNEK LEKARSKI (medycyna) – studia 2023 | 31 UCZELNI – rekrutacja i wymagania | opinie (otouczelnie.pl) (dostęp 10.10.2023)

[13] https://www.termedia.pl/mz/Piotr-Bromber-Jest-boom-na-studiowanie-na-kierunkach-medycznych,53243.html (dostęp 10.10.2023)

Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w Polityce prywatności.