
Rosyjska agresja na Ukrainę trwa już od blisko roku. Decyzja o zaatakowaniu naszego wschodniego sąsiada spotkała się ze zdecydowanym działaniem zachodnich firm, które wycofały swoja działalność z Federacji Rosyjskiej. Wśród nich są firmy z branży MedTech. Ograniczony dostęp do sprzętu medycznego mocno daje się we znaki rosyjskim szpitalom. Stoły operacyjne, łóżka szpitalne, łóżka porodowe czy wózki do transportu pacjentów przestały już płynąc z zachodu. Placówki na terenie agresora musza zamawiać sprzęt medyczny rodzimej produkcji lub od producentów, którzy nie sprzeciwili się działalności władz federacji.
Rosjanie odczuwają zachodnie sankcje w niemal każdej dziedzinie życia. Uciążliwy jest przede wszystkim brak dostępu do zachodnich towarów, które są trudne lub wręcz niemożliwe do wyprodukowania na terenie federacji. Taka sytuacja ma również miejsce w przypadku dostępu do służby zdrowia, która od początku wojny boryka się nie tylko z brakami kadrowymi, ale również brakiem dostępu do leków i specjalistycznego sprzętu. Sprzęt medyczny importowany do tej pory z zagranicy, m.in.: z Polski regularnie zasilał rosyjskie szpitale. Sytuacja zmieniła się, kiedy zagraniczne firmy wycofały się z handlu z Rosją. Sprzęt medyczny z zachodu nie tylko nie jest już dostarczany do rosyjskich szpitali, ale nie jest również serwisowany.
Niezależny rosyjski portal alarmuje, że sytuacja jest bardzo poważna. Wielu lekarzy wyjechało z kraju, a inni zostali wcieleni do wojska. W opanowaniu sytuacji nie pomaga brak jednolitego systemu pomocy medycznej. W kraju brakuję leków, zarówno tych specjalistycznych, bez których nie mogą się obyć pacjenci z chorobami przewlekłymi, jak i zwykłego ibuprofenu[1]. Sprzęt medyczny również nie jest dostępny.
— Z powodu tych nieprzejrzystości nie można opierać się na danych statystycznych, lecz rozmowy z rosyjskimi lekarzami i innym personelem medycznym oraz dostawcami leków i sprzętu medycznego, którzy wskazują, że sytuacja jest tragiczna — poinformował portal[2].
Rosyjskie placówki zdrowotne borykają się również z brakiem dostępu do specjalistycznego sprzętu medycznego. Stoły operacyjne, łóżka szpitalne czy porodowe nie są już importowane z zagranicy. Brak dostępnego sprzętu wiąże się z przestojami w służbie zdrowia, która nie jest w stanie zapewnić swoim obywatelom należytej opieki. Ograniczenie dostępu do nowoczesnych technologii wymusza na Rosji korzystanie z często przestarzałego już sprzętu medycznego, którego jakość pozostawia wiele do życzenia. Sprzęt medyczny kupiony przez rosyjskie placówki przed wojną wymaga serwisowania i odpowiedniej konserwacji. Oczywiście brak serwisu oraz części, które są dostępne tylko u producenta sprzętu medycznego, niesie za sobą ryzyko awarii i przestojów.
Przestarzały stół operacyjny – taki sprzęt medyczny jest dostępny w wielu rosyjskich szpitalach.
O tym, jak rosyjska agresja na Ukrainę odbiła się na dostawach sprzętu medycznego do tego kraju mówi Marek Suczyk, wiceprezes Famed Żywiec. Polski producent sprzętu medycznego przed wojną regularnie sprzedawał swój sprzęt medyczny na terenie Federacji Rosyjskiej. Atak na Ukrainę spowodował jednak wycofanie się z relacji handlowych z agresorem.
— Wobec ataku na Ukrainę zdecydowaliśmy o wstrzymaniu relacji handlowych z odbiorcami w Rosji. Decyzja wiązała się z rezygnacją z realizacji uzgodnionych już zamówień, a także nowych zapytań np. projektu obejmującego kilkadziesiąt stołów operacyjnych. Ta sytuacja uderzyła bezpośrednio w naszych partnerów. Uświadomiła im bardzo namacalnie, że sankcje rzeczywiście mają miejsce i nie są jedynie czczą gadaniną, czego się spodziewano. Wszyscy partnerzy rozstali się z nami z nadzieją na przywrócenie relacji handlowych.
Sprzęt medyczny polskiej produkcji nie jest dostępny w Rosji.
Trudo w tym momencie powiedzieć, jak będzie wyglądała sytuacja służby zdrowia w najbliższym czasie. Z całą pewnością przywrócenie stanu służby zdrowia z czasów przed wojną i poprawa relacji z zachodnimi producentami wymagać będzie całkowitej zmiany postepowania rosyjskich decydentów.
Źródła:
[1] https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8626663,rosja-sluzba-zdrowia-lekarze-leki.html
[2] https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8626663,rosja-sluzba-zdrowia-lekarze-leki.html
Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w Polityce prywatności.