Ginekologia i położnictwo

Jak wybrać łóżka porodowe do swojej placówki?

Wybór łóżka porodowego to wyzwanie, z którym prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się personel każdego oddziału porodowego. To jakie łóżka porodowe wybierzemy będzie oddziaływało na naszą pracę z pacjentkami ich komfort. To właśnie takie szczegóły maja później znaczenie w ogólnej ocenie całego procesu porodowego przez matkę. To ona decyduję, czy podczas kolejnej ciąży wybrać naszą placówkę lub pójść do innej. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając łóżka porodowe do swojego szpitala? Zastanówmy się nad tym i wspólnie spróbujmy dokonać odpowiedniego wyboru.

Łóżka porodowe i ich cena

Oczywiście, jednym z pierwszych kryteriów, na które zwrócimy uwagę, będzie cena. Logiczne jest to, że łóżka porodowe, których funkcjonalność zdecydowanie wykracza poza to, co możemy określić mianem standardu, będą opatrzone wyższą ceną. Dlatego podczas wyboru tego typu sprzętu musimy wziąć pod uwagę nie samą cenę, ale to, co na nią wpływa. Jeżeli nasz budżet jest ograniczony, musimy szukać rozwiązań, które w optymalny sposób spełnią nasze wymagania i jednocześnie pozostaną przystępne cenowo.

Relacja ceny do funkcjonalności

Jeżeli natomiast wiemy, że możemy zapłacić za sprzęt trochę więcej, to warto też zastanowić się, czy wszystko, co jest składową ceny oferowanej przez producenta bądź pośrednika, będzie przez nas odpowiednio wykorzystywane. Każdy oddział porodowy chce zapewnić swoim pacjentkom jak najlepsze warunki, ale pamiętajmy, że nie wszystko złoto co się świeci. Wybierając komfort pacjentki, zwróćmy uwagę na funkcjonalności łóżka, na to gdzie ono jest produkowane, z jakich materiałów jest wykonane, jaka jest dostępność serwisu, a nie na to ile kosztuje – bo wysoka cena nie zawsze idzie w parze z komfortem i bezpieczeństwem. Poświęćmy na to więcej czasu, przeanalizujmy rynek, czytajmy specyfikacje, porównujmy i wybierzmy jakość i funkcjonalność, a nie logo na produkcie. Chyba że wszystkie te kryteria przełożą się na to, co najważniejsze – zadowolenie matki i jej dziecka.

Czy sterowane elektrycznie łóżka porodowe to najlepszy wybór?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Najlepszym wyborem będzie to, co najlepiej wpisze się w Twoje wymagania i warunki w Twojej placówce. Jeżeli łóżka porodowe będą pracować tam, gdzie ciągłość dostaw prądu jest zachowana, to łóżko elektryczne znacznie ułatwi prace personelu medycznego. Jeżeli jednak mamy do czynienia z sytuacją kryzysową, taką jak np. wojna w Ukrainie, lub nasze łóżka porodowe będą pracować regionach świata, gdzie prąd nie jest standardem, to warto wtedy rozważyć zakup łóżka sterowanego manualnie.  Najważniejsze jest to, żeby zapewnić możliwość płynnej zmiany pozycji i ułatwić prace sobie oraz pomóc pacjentce w doborze pozycji porodu. Oczywiście elektryczne sterowanie wspierane siłownikami znacznie ułatwi nam prace.

Łóżka porodowe Famed FREYA ze sterowaniem elektrycznym

Łóżka porodowe Famed FREYA ze sterowaniem elektrycznym.

Szeroki wybór pozycji do porodu

Możliwość regulacji oparcia pleców i segmentu ud, regulacja wysokości oraz możliwość zamontowania dodatkowego wyposażenia  poprawią sposób doboru odpowiedniej pozycji porodu. Trwające czasami wiele godzin procedury, to ogromne wyzwanie dla pacjentki i personelu medycznego. Każdy przypadek wymaga odpowiedniego doboru metod, które pozwolą na bezpieczne przeprowadzenie porodu, w którym znaczącą rolę odgrywa pozycjonowanie pacjentki. Nowoczesne łóżko szpitalne powinno posiadać funkcje umożliwiające przybranie pozycji kucznej z uchwytem, półsiedzącej, różnych wariantów pozycji siedzącej, pozycji tylnej, horyzontalnej, bocznej czy stojącej. Zwróćmy również uwagę na zakres regulacji poszczególnych segmentów łóżka oraz sposób montażu dodatkowego wyposażenia – podkolanników, uchwytów rąk czy podnóżków.

Łóżka porodowe Famed FREYA pozwalają przybrać wiele pozycji ułatwiających poród

Łóżko porodowe Famed FREYA pozwala przybrać wiele pozycji ułatwiających poród.

Wysoka jakość to podstawa

Łóżka porodowe są tym elementem wyposażenia szpitala, które jest mocno eksploatowane ze względu na środowisko, w jakim pracuje. Siła, którą przyszła mama wkłada w parcie podczas porodu, często przekłada się na przeciążenia, jakim poddawane są niektóre elementy łóżka. Na uszkodzenia najbardziej narażone będą uchwyty rąk, poręcze boczne, podkolanniki, podnóżki i inne elementy, które pacjenta wykorzystuję do zaparcia się podczas porodu. Dużym próbom będą poddawane również materace, które podczas porodu są narażone na tarcie oraz wnikanie płynów fizjologicznych. Konstrukcja tego typu sprzętu powinna oferować obciążenie maksymalne przynajmniej na poziomie 150 kg oraz być stabilna, trwała. Materiały użyte do produkcji oraz elektronika powinny być odpowiednio zabezpieczone przed skutkami pracy w wilgotnym środowisku. Zwróćmy na to uwagę, wybierając łóżka porodowe do naszej placówki. Ważnym aspektem będzie również dostępność serwisu. Lepszym wyborem będzie korzystanie z usług producenta, który prowadzi swoją produkcję w kraju, w którym nabyliśmy sprzęt.

Łóżka porodowe – kompleksowe rozwiązania przed, w trakcie i po porodzie

Czy łóżka porodowe, które łączą w sobie cechy foteli porodowych i łóżek szpitalnych to dobry wybór? Odpowiedź jest prosta. Oczywiście, że tak. Takie rozwiązanie nie tylko przyniesie oszczędności dla szpitala, ale również pozwoli ograniczyć ilość sprzętu w placówce. Producenci sprzętu medycznego posiadają w swoim portfolio sprzęt, który w kilka sekund jest w stanie przekształcić się z łóżka szpitalnego w fotel porodowy i odwrotnie. To optymalne rozwiązanie pozwoli na wykorzystanie jednego sprzętu zarówno w czasie oczekiwania na poród, samego porodu, jak i w czasie połogu.

Łóżka porodowe Famed FREYA w kilka sekund przekształcają się w fotel porodowy

Łóżka porodowe Famed FREYA w kilka sekund przekształcają się w fotel porodowy.

Łóżka porodowe zapewniające bliskość matki i dziecka

Wziąć pierwszy raz swoje dziecko na ręce to chyba moment, na który czeka każda matka. To właśnie dlatego wybierając łóżka porodowe, należy kierować się kompatybilnością z innym sprzętem, które umożliwi matce na bezpieczny kontakt z noworodkiem. Łóżeczko dla noworodków, bo u nim tutaj mowa powinno być w pełni kompatybilne z łóżkiem porodowym. Matka po porodzie powinna mieć dostęp do dziecka (jeżeli stan obu na to pozwala) bez wstawania z łóżka. Dlatego łóżko porodowe powinno być skonstruowane tak, aby umożliwić podjazd łóżeczka dla noworodków maksymalnie blisko matki. Najlepiej obrazuję to zdjęcie poniżej. Polski producent sprzętu medycznego Famed Żywiec zadbał o to, aby umożliwić matce  najbezpieczniejszy sposób kontaktu z noworodkiem od pierwszych chwil.

Łóżka porodowe powinny zapewniać bliskość matki i dziecka od pierwszych chwil

Łóżka porodowe powinny zapewniać bliskość matki i dziecka od pierwszych chwil.

Podsumowanie

Łóżka porodowe to niezbędny element każdego oddziału położniczego, dlatego jego wybór powinien opierać się o szereg czynników. Analiza produktów pozwoli dobrać rozwiązania odpowiednie dla naszych potrzeb i możliwości. Na rynku dostępne jest wiele modeli, które mniej lub bardziej spełniają cechy nowoczesnego łóżka porodowego. A nowoczesne łóżko porodowe to takie, które zapewnia komfort i bezpieczeństwo personelu medycznego, matki i dziecka.

Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w Polityce prywatności.