Artroskopia barku to jedna z najbardziej popularnych interwencji ortopedycznych, jest skuteczną i relatywnie bezpieczną metodą diagnozowania oraz leczenia problemów w stawie barkowym. Dzięki małej inwazyjności zabiegu pacjenci mogą oczekiwać szybszego powrotu do zdrowia w porównaniu z tradycyjną chirurgią otwartą. Z uwagi na popularność metody rozwija się ona z roku na rok, zarówno w kwestii używanego sprzętu, jak i metod wykorzystywanych podczas zabiegu.
Artroskopia barku w pozycji beach chair
Dobry stół operacyjny ma swoją wartość, jednak jego istotnym uzupełnieniem są odpowiednie akcesoria, ponieważ to ich najczęściej personel używa w trakcie operacji. Niezawodność, zakresy regulacji czy szybkość obsługi wpływają na odbiór całego zestawu potrzebnego do zabiegu. Ułożenie w tzw. „beach chair” jest najczęściej obserwowanym sposobem na dojście do kompleksu barkowego. Zalety tej pozycji obejmują np. anatomiczne ułożenie pacjenta w pozycji pionowej (minimalizując dezorientację i ułatwiając przejście do zabiegu otwartego)[1]. W tym ułożeniu zakres ruchu stawu barkowego jest także na tyle duży, że bardzo łatwo jest przeprowadzić ocenę stawu przed operacją oraz uzyskać lepsze dojście już w trakcie zabiegu.
Minusy pozycji beach chair
Chirurdzy zwracają uwagę także na negatywne aspekty tego dostępu. Najczęściej jest mowa o utrudnionym układaniu pacjenta, konieczności prawdziwego żonglowania podgłówkami czy zbyt małej przestrzeni roboczej za łopatką. Badacze także zauważają te problemy, pisząc o utrudnieniach we wprowadzaniu endoskopu do górnego i tylnego portalu [2]. Podtrzymują także prawidłowość, że jest to pozycja ogólnie nielubiana przez anestezjologów. Wynika to z trudności w zachowaniu drożności dróg oddechowych i w prawidłowym podtrzymaniu głowy.
Nowoczesne rozwiązania do artroskopii barku
Niektórzy producenci sprzętu medycznego wychodzą naprzeciw wyżej opisanym problemom i starają się ułatwić pracę lekarzom. Efektem ich starań są nie tylko dobre stoły operacyjne, ale również akcesoria. Jednym z przykładów jest najnowszy system do pozycjonowania pacjenta w artroskopii stawu barkowego Famed ARTHEROTM . Blat stworzony m.in. przy współpracy z dr. Romanem Brzóską ze Szpitala Św. Łukasza w Bielsku-Białej, wybitnym specjalistą w tej dziedzinie, członkiem zarządu sekcji barkowej Europejskiego Stowarzyszenia Ortopedii Sportowej, Chirurgii Kolana i Artroskopii. To akcesorium rozwiązuje wszystkie powyższe problemy i umożliwia komfortową pracę w pozycji „beach chair”.
Operacja barku w szpitalu św. Łukasza w Bielsku-Białej z użyciem przystawki barkowej Famed ArtHero.
Ułatwienia dla personelu medycznego
Obecnie nowoczesne akcesoria tego typu mogą być regulowane z poziomu pilota, co bardzo ułatwia układanie pacjenta na stole. Ze względu na braki kadrowe na blokach operacyjnych przystawka musi być lekka i możliwa do montażu przez jedną osobę. Dzięki temu można ją łatwo przenosić i zmniejszyć obciążenie kręgosłupa personelu medycznego.
Artroskopia barku a pozycjonowanie głowy
Na rynku od lat istnieje wiele rozwiązań do pozycjonowania głowy, ale nie wszystkie nadają się do użycia w pozycji beach chair. Głowa pacjenta ustawionego w tej pozycji niejednokrotnie zmienia swoje położenie w czasie regulacji poszczególnych sekcji blatu. Musimy zatem zapewnić jej pełne bezpieczeństwo. Z pomocą przychodzą tzw. hełmy stabilizujące. Jednak wiele popularnych konstrukcji jest problematyczna w zakładaniu, nie bierze pod uwagę potrzeb anestezjologa czy naraża pacjenta na paraliż twarzy [3].
Stół operacyjny Famed PRIME z przystawką do artroskopii barku Famed ArtHero.
Podsumowanie
Podsumowując — system usprawnia pracę, przyspieszając przygotowanie do operacji i ustawiania pacjenta, niezależnie od indywidualnych przyzwyczajeń. Cała konstrukcja może być regulowana z poziomu pilota lub za pomocą asysty sprężyny gazowej. Jedną z zalet akcesorium jest możliwość jego montażu przez jedną osobę, dzięki niskiej wadze oraz funkcjonalnym rozwiązaniom. Blat można wyposażyć w akcesoria do podtrzymywania głowy pacjenta, np. unikatowy hełm, stworzony z myślą o pracy chirurga i anestezjologa. Nowe akcesorium do artroskopii pozwala skrócić czas przygotowania pacjenta i zaoferować więcej miejsca na artroskop, przy uwzględnieniu mnogości metod chirurgicznych.